Kategori | Otomobil

Kış mevsiminde sürüş teknikleri

Sürücülerin, kış mevsiminde dikkat etmesi gereken noktalar!

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Araba sürücüleri, kış mevsiminin kötü hava şartlarında özellikle kaygan yollara, keskin fren manevralarına, bozuk asfaltlı yollara ve kötü görüş mesafelerine oldukça dikkat etmelidirler. Uzmanlar kış mevsiminde sürücülerin daha dikkatli olmaları ve trafiğe önlem alarak çıkmaları gerektiğini belirtiyor. Öyle ki, arabadaki tekerlek profilinin önerilen değere, yani en az 4 milimetreye sahip olması gerekiyor. Uzun yola çıkmadan önce hava şartları hakkında bilgi edinmeniz, gerekirse tekerleklere  zincir takmanız ve ısınmak için de yanınıza bir kaç battaniye almanız cok akıllıca olur. Ayrıca,  her ihtimale karşı buzlu ve kaygan yollar için, bagajda bir torba deniz kumu veya evcil kediler için satılan tuvalet kumu bulundurmanızda da büyük fayda var.

Aşağıda verdiğimiz öneriler sayesinde,tüm sürücüler kötü hava koşullarına karşı hazırlanabilirler:araba

  • Zamanında yola çıkın ve yolculuk için gereken zamanı önceden planlayın. Kaybolan zamanı çılgın bir şekilde araba kullanarak kapatmaya çalışmaktansa, varmak istediğiniz yere biraz geç kalmanızda hiçbir sakınca yok. Acele yaparak sadece kendi hayatınızı değil, diğer sürücülerin hayatlarını da tehlikeye atmış olursunuz.
  • Yola çıkmadan önce mutlaka camları ve karoseri buzdan veya kardan temizlemelisiniz. Zamanla kirlenen ön ve arka farlar da silinmelidir.
  • Yola çıktığınızda, trafiği aksatmadan frenlerinizi denemelisiniz. Böylece tekerleklerin kavrayışını deneyebilir ve sürüşünüzü yol koşullarına göre ayarlayabilirsiniz.
  • Hava şartları yüzünden arabanın kayabileceğini düşünerek, ara mesafeyi güvenli olan limitten daha da yüksek tutmanızda fayda var. Böylece öndeki arabanın ani fren yapması gibi beklenmedik bir durumda, reaksiyon gösterebilmek için daha fazla zamanınız olacaktır. Patinaj yapmamak için, ani frenlerden veya direksiyon kırmaktan da özellikle kaçınmalısınız.
  • Değişen yol şartlarına hazırlıklı olmalısınız. Kuru olan yollar aniden buzlu, karlı veya çamurlu bir hal alabilirler. Bu yüzden dikkatli sürmeli ve hızınızı yol şartlarına uyum sağlayabilecek bir şekilde ayarlamalısınız. Özellikle dikkat etmeniz gereken ise virajlar, kavşaklar, düzensiz sokaklar, köprüler ve toprak yollar.
  • Eğer mümkünse, daha fazla otobanları veya anayolları tercih etmelisiniz. Çünkü yoğun kar yağışların dahi, en güvenli yollar bunlardır.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Kış mevsiminde sürüş teknikleri” yorumları: 1 Yorum

  1. abduko dedi ki:

    teşekkürler deniyeceğim drift yaparız artık 🙂

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler