Kategori | Sağlık

Konuşma bozuklukları

konusma bozukluklari

2,5 yaşındaki bir çocuk 50 kelime söyleyebilir; 3-4 yaşındaki çocuğun konuşmasının yüzde 50 anlaşılabilir olması gerekir. Çocuk eğer 3-4 yaşına geldiği halde konuşamıyorsa, konuşma gecikmesi var demektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kılıç, çocuklarda konuşma bozukluğuna karşı bir takım uyarılarda bulundu.

Uzman Dr. Halil Kılıç, çocukluk çağındaki konuşma bozukluklarının büyük önem taşıdığını ifade ederek, ‘Dil düşündüklerimizi karşımızdakine iletmek için kullanılan faaliyetlerin tamamını; konuşmayı, anlamayı, yazmayı, okumayı ve tekrarlamayı içerir. Konuşma bu faaliyetler içinde olduğundan önemlidir’ dedi.

Konuşma bozukluklarının nedenleri

Konuşma bozukluklarının çeşitli nedenleri olduğunu ifade eden Dr. Kılıç, ‘Nörolojik nedenler, daha çok çocuklarda doğumsal spastik hastalıklar, Cerebral Palsy, otizm ile birlikte ortaya çıkar. Temelde sinir sistemindeki bozukluklar etkendir. Menenjit, travma, damarsal kökenli hastalıklar, kas hastalıkları, beyni etkileyen enfeksiyonlar çocuklarda dil ve konuşma bozukluğuna neden olur. Ayrıca akciğerlerden gelen nefes gırtlakta bulunan ses tellerini titreştirerek vibrasyona neden olur. Bu vibrasyon dil, diş, dudak yardımıyla şekillenir, sonunda söz ortaya çıkar. Dolayısıyla ses tellerindeki hastalıklar, ses teli felçleri, tümörler konuşma bozuklukları nedenleridir. Damak ve dudak yarığı, ağız bölgesindeki anatomik bozukluklar, akciğerlerden gelen ses tellerinde titreşimler oluşturan havanın doğrudan buruna gitmesi nedeniyle konuşma bozukluğu ortaya çıkar’ dedi.

İşitme bozuklukları konuşma bozukluğuna yol açar.

İşitme bozukluklarının da doğrudan dil ve konuşma bozukluğu yaptığına dikkat çeken Dr. Halil Kılıç, şunları söyledi:

‘Yeni doğan döneminde yapılan işitme tarama testleri normal olsa bile daha sonraki dönemlerde geçirilen ateşli hastalıklar ve orta kulak iltihapları işitme kaybına neden olabilir. Çocuk tamamen sağır olmasa bile bazı frekanstaki sesleri duymaması konuşma bozukluğuna neden olur. Böyle durumlarda çocuğa yapılan testler ile hangi frekansları duyup duymadığı belirlenip, ona göre tedavi verilir. Özel cihazlar kullanılır. Ancak bu işitme bozukluğunu erken tespit edip, tedaviye erken başlamak gerekir. 3-4 yaşından sonra başlanan tedavilerde başarı şansı azalmaktadır. ‘

2,5 yaşındaki bir çocuğun 50 kelime söyleyebilir olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Kılıç, ‘3-4 yaş konuşmasının yüzde 50 anlaşılabilir olması gerekir. 3-4 yaşına geldiği halde konuşamazsa, konuşma gecikmesi vardır denir. Öncelikle yapılacak iş işitme testidir. Sonuç normal ise konuşma tedavisine başlanır. Gecikmiş konuşmada aile ve evdeki tutum da önemlidir. Tüm gün televizyon izleyen çocuklarda konuşmada gecikme olur. Konuşma tedavisine alsalar bile ilerleme geç olur.’

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler