Kategori | Kitap

Kurt Seyt & Shura kitap özeti

Nermin Bezmen’in Kurt Seyd & Shura kitabı gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak yazılmış. Kurt Seyd (Seyit) gerçekte yaşamış birisidir ve yazarın dedesidir. Roman 1890’ların Çarlık Rusya’sından 1920’lerin Türkiye’sine kadar olan bir dönemi kapsıyor. Okuyucularını ihtişamlı Çarlık dönemi Rusya’sından İstanbul’un Beyoğlusu’na sürükleyen bu roman bir aşk romanı olmanın çok ötesinde tarihi, aşkı, hüznü, ayrılıkları anlatıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kurt Seyd & Shura kitap

Hikayemizin kahramanı Kurt Seyd Rus çarı Nicholas’ın askerlerinden biri, Mirza Eminof’un oğludur – üsteğmen Seyit Eminof. Yakışıklı ve hırslı Seyt’ten bahsederken Nermin Bezmen onu aşağıdaki gibi tarif eder:

Alnına doğru perçemlerle düşen saçları ve bıyığı kestane rengiydi. Boyu çok fazla uzun olmamakla beraber, duruşunda, tavırlarında heybetlilik vardı. Adaleli, biçimli vücudunun iyi çalıştırıldığı belliydi. Çakmak çakmak bakan lacivert gözleri, kemersiz düz burnu, biraz mağrur, biraz müstehzi bir ifade taşıyan dudakları ve yüz hatlarını noktalamış gibi çenesinde duran derin çukurluk, ilk göze çarpan hususlardı.

Shura ise soylu Verjensky ailesinin henüz 15 yaşında güzel kızı olan Alexandra Julianova Verjenskaya.

Şakaklarına, alnına uçuşan sapsarı lüleleri, uzun kumral kirpiklerin gölgelediği iri, çekik, mavi gözleri, muntazam, ucu kalkık burnu bütün uysallığını, mahcup güzelliğini resimliyordu.

İkisinin yolları bir partide kesişir ve ilk anda birbirlerine aşık olurlar. Buluşmaya başlarlar, Shura Seyt’in arkadaşları ile tanışır. Bir süre sonra ayrılmak zorunda kalırlar. Seyt savaşa gider. Birbirlerini unutmaz mektuplaşırlar.

Daha sonra Bolşevik ihtilali gerçekleşir. Seyt bolşeviklerin ölüm listesinde yer alır ve Rusya’dan kaçarak Türkiye’ye gelir. Beraberinde getirdiği silahları Mustafa Kemal’in Kuva-yi Milliyesine teslim eder. Shura sevdiği erkekle birlikte vatanını terk eder. Ailelerini bir daha görmeyen bu ikili hasretlerini birbirlerinin aşkıyla dindirmeye çalışırlar.

Nermin Bezmen’in diğer bir kitabı olan Kurt Seyt & Murka bu kitabın devamıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Kurt Seyt & Shura kitap özeti” yorumları: 3 Yorum

  1. Hikayenin diziye çekilmesi mükemmel olmuş. Fragmanından etkilendik, dizinin yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

  2. ferah dedi ki:

    çakmak çakmak bakan lacivert gözleri görmek için sabırsızlanıyorum. umarım güzel bir dizi olur 🙂

  3. nihan dedi ki:

    nermin bezmenin tüm kitapları gibi harika bir kitaptır. kitabın kahramanlarının gerçek olması oldukça etkileyici.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler