Kategori | Sağlık

Lejyoner Hastalığı

Lejyoner hastalığı bilindiği gibi Legionelle pneumophilla adlı bir tür mikroorganizma tarafından meydana getirilen, toplumda kazanılmış pnömoni (zatürelerin)lerin %1-8’inden sorumlu olan hastane enfeksiyonlarının yaklaşık %4’üne neden olan ve bazan ölüme yol açan bir hastalıktır. Kuluçka süresi 2-10 gün olup bu mikroorganizma 4 tip hastalığa neden olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1) belirtisiz tip sağlık
2) zatürre olmadan kendini sınırlayan gripe benzer tip
3) zatüre ile ortaya çıkan en ciddi ve en sık rastlanılan form olan lejyoner hastalığı 4) nadiren yerel yumuşak doku enfeksiyonları.

Hastalık daha çok orta yaşlı erkeklerde görülmekte ve risk faktörleri olarak sigara içme, aşırı alkol, bağışıklığın baskılanması, özellikle kortikosteroid kullanımı sayılmaktadır. Hastalık genellikle yaz aylarının sonları ile sonbahar başında ortaya çıkar ve hastane ve otel gibi binalarda, su kaynaklarının kontamine olduğu ve klima, merkezi havalandırma gibi aeorosolize ortamlarda ya da kontamine duş başlıklarından yayılır. Hastalık genellikle ateş baş ağrısı ve kas ağrılarıyla giden erken döneminde gripal enfeksiyon benzeri bir tablo çizer. Önceleri kuru bir öksürük ile başlar ve daha sonra koyu kıvamlı bir balgam çıkartan karaktere dönüşür. Hastalığın tipik özelliği yüksek ateş olup sıklıkla ishal eşlik eder.

Tanı kan ve idrar analizleri, doku kültürleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile konur. Uygun tedaviyle bile %15 dolaylarında hastada  ölüme rastlanmaktadır.

Kısaca verebileceğim bilgiler bu düzeyde, istatistiklere gelince bu konuda Türkiye’de kanaatimce sağlıklı rakamlara rastlamak mümkün değil zira tedavi edilen zatürelerden çoğunda etken saptanmadığından varolmuş olsa bile mikrobiyolojik olarak ayırıcı tanıya gidilmemiştir. Eğer varsa; bu bilgiler İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden veya Sağlık Bakanlığından bulunabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler