Kategori | Sağlık

Lensler gözlere zarar verebilir mi?

Son zamanlarda hem renkli, hem de optik lenslerin çeşitli çeşitleri gözlerin rengini değiştirmek, onlara parlaklık, çeşitli renkler vermekle birlikte, gözlükleri de yedeğe alması onlara olan talebi daha da artırıyor. Lens meraklıları çoğu zaman bu lensler sayesinde istedikleri göz rengine sahip olabilmektedirler. Lensler ayrıca gözlük kullanmak istemeyen ve bunu kendisine kompleks yapan görme yeteneği zayıf olan kişiler için de vazgeçilmezlerdendir. Fakat uzmanlar bildiriyor ki, lenslerin olumlu yönleriyle beraber, dezavantajları da var. Öyle ki, kalitesiz veya kullanım ve temizlik kurallarına doğru uyulmayan lensler gözlerde çeşitli enfeksiyonların oluşmasına, görme yeteneğinin kaybedilmesine bile neden olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Türk ve Amerika basınının yazdığına göre, söz konusu ülkelerde lensler yüzünden görme yeteneğini kaybeden hayli insan var. Dünyada her gün 3 kişi lensi doğru kullanmadığı için görme yeteneğini kaybetmektedir. Lenslerle ilgili sorunlar onların kalitesiz ve sahte çeşitlerinin de piyasada yer alması ile açıklanabilir.

Uzmanların sözlerine göre, lenslerin şeffaf, renkli, parlaklık veren, olağanüstü etkili, görmeyi düzelten ve optik türleri var. Şeffaf lensler açık renkte gözleri olanlara önerilir. Koyu gözler içinse bu lenslerin hiçbir önemi yoktur. Renkli lensler ise tüm göz renkleri için uygundur. Onların aracılığıyla istenilen göz rengini tamamen değiştirmek mümkün olur. Böyle lens alırken üzerinde göz bebeğinin kenar çerçevesinin bulunmasına dikkat etmek gerekir. Eğer bu olmazsa, gözler çok yapay görünecektir. Gözlerde olan bazı kusurları, eksiklikleri gizlemek içinse kozmetik lensler kullanılabilir. Renkli lensler ise hem göze istenilen rengi verir, hem de görme yeteneğini iyileştirmeye yardımcı olur.

Süs için kullanılan lensler gözlere sıra dışı renk verebilir. Bu lenslerle gözleri vampir gözlerine benzetmek, göz bebeğini yıldız, çizgi vb. formda göstermek mümkün olur. Bunlar aracılığıyla yeni imajlar yaratmak mümkündür. Fakat bu tür lensleri sıradan kişiler kullanmıyor. Daha çok aktör, şarkıcılar çeşitli imajlar yaratmak için kullanırlar. Günlük hayatta böyle lensler doğal görünmüyor. Tedavi için kullanılan lensler ise hem gözlerin korunması, hem de tedavisi için kullanılmaktadır. İsteğe göre böyle lensler hem renkli, hem de şeffaf olabilir.

Lens seçerken uzman tavsiyesine ihtiyaç olduğunu söyleyen uzmanlara göre, lensin renginin yakıştığını kontrol etmek için 1 günlük veya 1-2 haftalık kullanım için öngörülen lensleri kullanmak daha uygundur. Bu süre boyunca tanıdıklarınızın da görüşlerini dikkate alıp lensin renginin size yakışıp yakışmadığını anlayabilirsiniz. Bazen lensler göze uymaz ve çeşitli rahatsızlıklar yaratır. Kısa vadeli lensleri almakla az para harcayarak bunu da kontrol edebilirsiniz. Eğer lens gözünüze uygun gelirse, aynı modelde uzun süre kullanım için öngörülen lensler alabilirsiniz.

Çoğu zaman kullanıcılar lens kullanım tarihlerini ​​karıştırıyorlar. Uygunluk süresi lens açılana kadar sağlayabildiğiniz süredir. Kullanım süresi ise lens açıldıktan sonra hesaplanır.  Lenslerin uygunluğu süresi 2-3 yıl olsa da, kullanım süresi farklı olabilir. Örneğin, 1 günlük, haftalık, aylık, 6 aylık da lensler oluyor. Böyle lensler 1-3 yıl kullanmak ise ciddi sorunlarla sonuçlanabilir. Tüm bu göstergeler lensin kabında belirtilmelidir.

Lens kullanırken onları zamanında çıkarmak gerekir. Bu arada çeşitli lensler farklı olabilir. Örneğin renkli lenslerin kullanım süresi genellikle 7 saat oluyor. Lensleri belirtilen süreden fazla takmak ve lens ile uyumak zararlıdır. Lensleri çıkardığınız zaman özel solüsyon eklenmiş kabına koymak gerekir. Bununla birlikte, lenslerin suyu her gün değiştirilmeli, lenslerin temizleme kuralına da doğru uyulmalıdır. Bu kullanım koşulları her bir lensin paketlerinde yazılmalıdır.

Bazen lenslerden gözler kaşınır, yanar veya acımaya başlar. Bu durumda lenslerin tutulduğu sıvıya dikkat etmek gerekir. Belki lensler gözünüze uygun gelse de, tutulduğu sıvı ona uygun değildir. Bu durumda sıvıyı değiştirmek gerekir. Gözlerdeki bu rahatsızlık aşırı duyarlılıkla da tanımlanabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşırken hassas gözler için öngörülen sıvıdan kullanmak tavsiye edilir.

Lensler iyi steril edilmediklerinde gözde çeşitli enfeksiyonlar oluşur. Lensler çeşitli alerjik reaksiyonlar, gözlerde kuruluk da yaratıyor.  Lensleri kullanan kişi düzenli olarak göz doktorunu ziyaret etmelidir. Çünkü kalitesiz lens kullanmak görme yeteneğine olumsuz etki edebilir. En önemlisi ise lensler kullanım süresi bittikten sonra atılmalıdır. Kullanım ve uygunluk süresi biten lensler kullanmak göz bebeğine zarar veriyor. Lenslerin kullanımı ve saklanma kurallarını ihmal etmek ve uzun süre bilgisayarın karşısında lens takıp oturmak da görme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler