Kategori | Astroloji

Mitolojik Öyküler

Mitolojideki karmaşık ilişkileri hiçbir zaman anlamasam da, bunları okumaktan keyif alıyorum. Ve insanoğlunun öyküsü.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Persephone

Zeus ile kızkardeşi Demeter’ in ilişkilerinden bir kızları olur Persephone (diğer adıyla Kore). Günün birinde Zeus kızına aşık olur ve ondan da bir çocuğu olur. Tanrı Zeus’un oğlu Zegarus’u eşi Tanrıça Hera’ nın hiddetinden korumak için oğlunu bir mağaraya saklar ve onu kendisini de büyüten Kuretlere emanet eder. Kuretler Zeus’u da büyütmüşlerdi. Küçükken ona yaptıkları gibi, birisi oraya yaklaşınca çocuğun sesi duyulmaması için var güçleriyle kalkanlarına vuracaklardı.

Hera, Zegarus’ u bulmak için kötülüğün simgesi olan Titanları çağırdı. Onlara şöyle emretti : ‘Zegarus’ u bulun ve öldürün’.

Titanlar sonunda çocuğu Kuretlerin mağarasında buldular… O’nu mağaranın dışına çekmek için ellerinden geleni yapmaya başladılar. Akıllarına gelen herşeyi vaad ettiler ona – Hayvanların lisanını anlayacağına, bulutların üstünde yatacağına söz verdiler. Fakat onu kandıramadılar.

Bunun üzerine Titanlar mağaranın önüne ayna ittiler. Zegarus dışarı çıktı ve görüntüsünü izlemeye başladı. Kendisi üstüne düşünmeye başlamıştı. Kendi görünüşü karşısında öyle hayranlığa düşmüştü ki, dikkatli olmayı bile unutmuştu. Tam bu anda Titanlar üstüne atladılar. Zegarus son anda kendisini bir aslana dönüştürebilmişti. Fakat bunun faydası olmadı, boğaya dönüştü, bu da fayda etmemişti. Titanlar onu parçaladılar ve yediler.

Bunu öğrenen Zeus yıldırım oklarını Titanlara yöneltti ve onları oldukları yerde kül etti. Bu külde iki farklı prensip, iki farklı yaşam biçimi bir araya gelip bütünleşmişti; Mutlak iyilik Zegarus ; aşk, ışıltı, güzellik – ve mutlak kötülük Titanlar ; kötülük çirkinlik.

Bu kül uzun zaman orada kaldı. Üzerine yağan yağmur, onu bir bulamaç haline getirdi. Sonra Zeus’un yarı kardeşi Titan Promethous geldi oraya ve önündeki bulamacı bir insan biçimine soktu. Zeus buna çok sinirlendi, o insanoğlunu istemiyordu.

Biz insanların içinde neden aynı anda kötülüğün ve iyiliğin barındığı sorusunun cevabı budur işte. Biz kötülüğün simgesi Titanların ve iyiliğin simgesi Zegarus’un küllerinden biçimlemdirildik.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler