Kategori | Dizi Karakterleri, TV

Muhteşem Yüzyıl Anna Jagiellonka

Muhteşem yüzyıl dizisinin yayınlanan yeni bölümünde Leh prensesi Anna Jagiellonka (Yagiellonka diye telaffuz ediliyor) karşımıza çıkıyor. Anna Lehistan (günümüzde Polonya) kralı I. Zygmunt’un (Zigmund) kızı ve Jagiellon hanedanının son mensubuydu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Tarihte Anna Jagiellonka

Anna yaygın kullanılan bir isim olduğundan Jagiellon hanedanında birkaç Anna Jagiellonka bulunmuştur. Burada adı geçen prenses 1523 – 1596 yılları arasında yaşamış, 1575 yılından sonra ise ek olarak Litvanya düşesi olmuştur. Kardeşi II. Zygmunt August (Sigismund II Augustus) kralın tek oğluydu ve 1548 yılında babasının ölümünden sonra tahta geçmişti. Hürrem sultan’ın bundan dolayı bir mektup yazıp kralı tebrik ettiği bilinmektedir.

Hürrem sultanın mektubu

Hürrem sultanın mektubu

II. Zygmunt August 3 defa evlenmesine rağmen çocuğu olmamış, böylece Jagiellon hanedanı sona ermişti. Anna’nın kocası Stephen Báthory iktidarda olmuş, 1986 yılında kocasının ölümünden sonra yeğeni Zigmund devlet yönetimini eline almıştır. Böylelikle 1575—1596 yılları arasında Lehistan’ın aynı zamanda iki kralı olmuştur.

Anna’nın ablası Izabela Jagiellonka (1519 – 1559) Doğu Macaristan kralı ile evlenmişti. Kralın ölümünden sonra oğlu Zygmunt Zapolya’nın tahta geçmesi için Kanuni Sultan Süleyman’ın onayını almıştı. Bunun üzerine I. Ferdinand Budin’i kuşatmış, daha sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın orduları tarafından yenilgiye uğratılmıştı.

Muhteşem yüzyıl prenses anna

Anna Jagiellonka

Muhteşem yüzyıl’ın yayınlanan yeni bölümünde prenses Anna’nın Osmanlı’yı ziyareti konu ediliyor. Leh prensesi olarak karşımıza çıkan oyuncu Özge Ulusoy’dur. Güzel oyuncuyu ikinci kez prenses olarak göreceğiz. Kendisini daha önce Türk’ün Uzayla İmtihanı filminde Alev prenses olarak izlemiştik.

Muhteşem yüzyıl prenses Anna

Muhteşem yüzyıl prenses Anna

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler