Kategori | TV

Muhteşem Yüzyıl Manisa Sancağına Hangi Şehzade Atandı?

Muhteşem Yüzyıl dizisi yeni sezon bölümleri ile Star Tv’de yayınlanmaya başladı. Dizide herkesin merak ettiği bir konu Manisa Sancakbeyliğine hangi şehzadenin atanacağı konusu oldu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Manisa sancağına Mehmet’ten sonra kim geçti?

Manisa (Saruhan) Sancakbeyliği Osmanlı devletinde önemli bir yere sahipti. Manisa Sancakbeyliği padişah adayının görev yaptığı yer kabul edilirdi. Taht sancağı adı ile anılmaktaydı. Dolayısıyla, bir şehzadenin bu sancakbeyliğine atanması da geleceği açısından çok büyük önem arz etmekteydi. Kanuni Sultan Süleyman henüz 16 yaşındayken veliaht ilan edilerek Manisa sancağına atanmıştı.

Şehzade Mustafa önce 1533 -1541 arasında Saruhan Sancakbeyi (Aydın sancağı ilavesiyle) olarak görev yapmış daha sonra 16 Mayıs 1541’de Amasya Sancakbeyliğine atanmış ve Saruhan Sancakbeyliğine kardeşi Şehzade Mehmet getirilmişti. Ancak 1543 yılında Mehmet beklenmedik bir şekilde çiçek hastalığından ölmüş ve şehzadelerden hangisinin Manisa’ya atanacağı büyük merak konusu olmuştu.

Taht sancağına atanan şehzade …

Şehzade Mehmet’in ölümü sonrası 1544 yılında Manisa (Saruhan) Sancakbeyliğine atanan Şehzade Selim olmuştur ve 1558’e kadar burada görev yapmıştır. Manisa’da düzenlediği av ve eğlence partileri tarihe geçmiştir.

Selim

Şehzade Mustafa 1549 yılında Konya Sancakbeyliğine atanmıştır. Şehzade Bayezid ise 1546’da Karaman Sancak Beyliği ile görevlendirildi. Şehzade Cihangir fiziksel olarak rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler