Kategori | Sağlık, Spor

Ne tür aktiviteler sağlıklı olmayı artırmaktadır?

Dayanıklılık egzersizleri kalp hızını ve solunumu artıran egzersizlerdir. Bu egzersizler kalbinizin, akciğerlerinizin ve dolaşım sisteminizin sağlıklılığını artırmaktadır. Bu tür egzersizleri yapmak sadece sağlıklı olmanıza yardımcı olmamakta aynı zamanda örneğin merdiven çıkmak veya pazardan alışveriş yapmak gibi günlük yapmanız gereken işleri de daha kolay gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Dayanıklılık egzersizleri aynı zamanda şeker hastalığı, kolon kanseri, kalp hastalığı, felç gibi yaşlılıkla ilgili hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyebilir veya geciktirebilir.

Araştırmalar dayanıklılık egzersizlerinin genel ölüm ve hastanede kalma süresini azalttığını da göstermiştir.egzersiz
Kuvvet egzersizleri kas oluştururlar, ama vücuda bundan fazlasını da sağlarlar. Kendi başınıza işleri gerçekleştirmek için kuvvet sağladıklarından bağımsızlığınızı da artırırlar. Özellikle ileri yaştaki kimselerde kas gücündeki çok ufak artışlar bile yapabildiklerinde önemli farklılıklar yaratırlar.

Kuvvet egzersizleri metabolizmayı da hızlandırdıklarından kilonuzu ve kan şekerinizi de kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Bu durum gerçekten önemlidir çünkü şişmanlık ve şeker hastalığı yaşlı insanlar için önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Kuvvet egzersizleri aynı zamanda kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu da engelleyebilmektedir.

Denge egzersizleri yaşlılardaki ortak bir probleme yardımcı olmaktadır: düşmeler. Yaşlı insanlarda düşmek genellikle kalça kemiğinin kırılması ve insanların bağımsızlıklarını yitirmeleri ile sonuçlanmaktadır. Bazı denge egzersizleri bacak kaslarınızı güçlendirirken tek bacak üstünde durmak gibi bazı denge egzersizleri de dengede kalabilme yeteneğinizi artırmaktadır.

Esneklilik egzersizleri gerilme (stretching) egzersizleridir. Bu egzersizlerin kaslarınızı ve vücudunuzu bir arada tutan yapıların gerilmelerini sağlayarak daha esnek kalmanıza yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ancak bu savları kanıtlayan herhangi bir araştırma henüz bulunmamaktadır. Yine de bazı esneklilik egzersizlerinin yapılması çeşitli yaralanmalardan kurtulmak ya da önlemek için önerilmektedir.

Kaynak; www.beyazdefter.com

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler