Kategori | Dizi Karakterleri, TV

Nurbanu sultan kimdir? Muhteşem Yüzyıl

Hürrem Sultan’ın gelini olan Nurbanu sultan Osmanlı padişahı 2. Selim’in hasekisidir. 1525 yılında Venedik topraklarına ait olan Paros adasında doğmuştur. Osmanlılara göre Yahudi, İtalyanlara göre ise Venedik kökenlidir. Gerçek adı Osmanlı kaynaklarında Rachel, İtalyan kaynaklarına göre ise Olivia veya Cecilia‘dır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Küçük yaştayken henüz 10 yaşında bile değilken Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldığı bilinir. İstanbul’da köle tacirlerinden birine satılmış daha sonra saraya getirilmiştir. Sarayda zekasıyla Hürrem sultanın özel olarak ilgisini çekmiş ve Manisa sancağına eğitime yollanmıştır. İlerleyen yıllarda Hürrem sultan tarafından “ışık saçan kraliçe” anlamında Nurbanu olarak adlandırılmış ve 2. Selim ile evlendirilmiştir. Afife Nur Banu Sultan adını almıştır. İsminin önüne eklenen Afife ise namuslu anlamına gelmektedir.

nurbanu sultan gerçek resmi

Selim Hürrem ile Kanuni’nin tahta geçme ihtimali en düşük olan oğludur. Bağımlılıkları ve çarpık ilişkileri ile bilinen Şehzade Selim Nurbanu’yu gördüğü andan itibaren ona aşık olur. Ona güzel şiirler yazar. Takip eden yıllarda tüm kardeşlerinin ölmesiyle Selim tahta geçer ve padişah olur.

2. Selim’in ölümünden sonra Selim ile Nur Banu Sultan’ın oğlu olan 3. Murat padişah olmuştur. Bunun üzerine Nurbanu Sultan da Valide sultan ünvanını almıştır. Hürrem sultanın ölümünden sonra Osmanlı devleti üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. İlerleyen yaşlarında oğlunun karısı Safiye Sultan ile arasında hakimiyet mücadele yaşanır. 7 Aralık 1583 tarihinde oğlu 3. Murat’ın padişahlığı döneminde vefat etmiştir.

Star Tv ekranlarında yayınlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Nurbanu Sultan’ı Merve Boluğur canlandırmaktadır.

Nurbanu rolünde Merve Boluğur

Merve Boluğur 1987 doğumlu model ve oyuncudur. Televizyon izleyicisi tarafından “Acemi Cadı” dizisindeki Ayşegül rolü ile tanınmıştır. Daha sonra Aşk Yeniden (Eylül), Kül ve ateş (Hayal İsfendiyar), Küçük Sırlar (Ayşegül Yalçın), Kuzey Güney (Zeynep) gibi yapımlarda rol almıştır. Muhteşem Yüzyıl’ın “Son dem” sezonunda Nurbanu sultanı canlandırmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler