Kategori | Sağlık

Öksürük

öksürükÖksürük hava yollarındaki maddeyi (balgam) temizlemek üzere yapılan ani, patlayıcı tipte nefes verme manevrasıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Öksürük akciğerlere yabancı madde kaçmasını önlediğinden yararlı bir reflekstir. Öksürük uyarısının çıktığı yerlerin çeşitliliği nedeniyle öksürük sesi ve şeklinde değişiklikler meydana gelir. Gırtlak uyarısı öncesinde nefes alma olmadığından boğulma tipinde bir öksürük olur. Mucosilier (hava yollarındaki titrek tüycükler) aktivitenin azalması sonucu (kistik fibroz veya broşektazide olduğu gibi) havanın daha az ivme kazandığı araya nefes almaların girmediği ard arda nefes vermelerle karakterize bir öksürük nöbeti şeklinde olabilir. Öksürük hissi kişiden kişiye önemli ölçüde değişir. Özellikle göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bol miktarda salgı ile birlikte olan öksürük ciddi derecede sıkıntı verebilir. Onlarca yıl içinde gelişen, sigara içilmesine veya kronik bronşite bağlı olarak gelişen öksürük fark edilmeyebilir ya da hasta tarafından doğal kabul edilebilir.

Öksürüğün ne zamandır mevcut olduğu, ani başlayıp başlamadığı, son zamanlarda değişip değişmediği, öksürüğü etkileyen faktörler (örneğin soğuk hava, konuşma, vücudun konumu, yeme ya da içme, günün içindeki saat) ve balgam, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, baş dönmesi ya da başka belirtilerin eşlik edip etmediği nedeni bulma yönünden önem teşkil etmektedir. Hastaya öksürüğün nedeni sorulmalıdır;’ akciğerlerimde bir şey var, öksürüp dışarı atmam gerek’ ya da ‘boğazımın arkasını gıdıklayan bir şey var’ diyebilir. Öksürük şekilleri ya da öksürüğü başlatan faktörler sebep konusunda önemli ipuçları verir. Vücudun konum değişikliği ile başlayan öksürük kronik akciğer absesi, verem, broşektazi ya da saplı bir tümör düşündürürken, yeme ile ortaya çıkan öksürük yutma mekanizmasında bir bozukluk düşündürür. Soğuk havaya çıkınca oluşan öksürük astımı hatırlatırken balgam çıkartana kadar devam eden sabah öksürüğü kronik bronşite özgüdür. Nezle ya da hırıltılı solunum ile birlikte görülen mevsimsel öksürük allerjik yanıt olabildiği gibi gece yatarken oluşan öksürük sinüzitin belirtisi olabilir. Yattıktan sonra olan öksürüğe nefes darlığı ve göğüste sıkışma ve bacaklarda şişlik eşlik ediyorsa kalp yetersizliğinin belirtisi olabilir. Gıcık tarzı gıdıklanma tarzındaki öksürük yine allerji nedeniyle ya da kronik farenjit sebebiyle ortaya çıkabilir.

Mevsimsel olarak son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız öksürüğün sebebi viral faranjit ve bazen de bu virüsün akciğerlere yayılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bundan korunmak için hasta kişilerle mümkün olduğunca temastan kaçınmak, eğer temas ediliyorsa bundan sonra el ve yüzü bol sabunlu su ile yıkamak, bu gibi yerlerde mutlaka burundan nefes almak, kış dönemlerinde C vitamini içeren meyveleri bol tüketmek korunma ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek açısından önem taşımaktadır. Ağızdan nefes alındığında soğuk ve mikrop içeren hava direkt olarak akciğerlere gittiğinden mikroplardan arındırılamaz ve ısıtılamaz. Oysa burundan nefes alındığında burun içindeki solunum yollarındaki tüycükler sayesinde bu havadaki mikroorganizmaların büyük bir bölümü yakalanarak etkisiz hale getirilir. Ayrıca soğuk solunum havası akciğerlere gidene dek vücut ısısına ulaşır ve akciğerleri direkt soğuk hava ile temas ettirmemiş oluruz. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin (kortizon kullananlar, yaşlılar, AİDS hastaları, organ nakli yapılanlar, kanser hastaları vb) ile kalabalık yerlerde bulunmaya zorunlu olanların (askerler, öğretmenler ve öğrenciler, şoförler, hastane çalışanları, yurtlarda çalışan ve yaşayanlar vb) grip ve zatürre aşısı olmaları hastalıktan korunma açısından basit fakat radikal çözümlerdir (aşıların koruyuculuğu %100 olmamasına karşın hastalık daha nadir ve daha hafif şiddette seyir etmektedir).

Sağlıklı günler dileklerimle …

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler