Kategori | Kitap

Oliver Twist Özeti

Dünya klasikleri arasında özel bir yere sahip olan “Oliver Twist” romanı Charles Dickens tarafından 1838 yılında yazıldı. Romanın yazarı küçük yaşlarında babasının hapse girmesi nedeniyle çalışmak zorunda kalmış, birtakım zorluklar çekmiştir. 15 yaşında bir avukatın yanında işe girdikten sonra stenografi öğrenmiş ve yazmaya başlamış, ilk zamanlarda Boz lakabı ile bazı notlar yayınlamaya başlamıştır. Eserlerinde insanların yaşadıkları zorlukları ve acıları gerçekçi bir şekilde ele alması ile bilinmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Oliver Twist Özeti

1938 yılında yazılan Oliver Twist kitabı bir çocuğun küçük yaşından beri yaşadığı zorlukları konu almaktadır. Romanda olaylar İngiltere’de Victoria döneminde geçmektedir. Oliver Twist birçok kez beyaz perdeye uyarlanmıştır. Oliver Twist’in özeti aşağıdaki gibidir.

Oliver Twist Romanın Özeti

 

Annesi Oliver Twist‘in doğumu esnasında ölür ve çocuk bir yetimhanede büyür. Yetimhane müdürü çıkarcı bay Bumble tarafından ismi verilir. Burada çocuklar açlık içinde yaşam sürdürmeye çalışmaktalar. Oliver Twist’i temsilci seçerler ve çocuk aç olduklarını daha fazla çorba istediklerini söyler. Bunun sonucunda yetimhane yönetimi tarafından bir tehdit olarak görülür ve çırak olarak bir işyerine verilmesine kararlaştırılır.

İlk olarak baca temizleyici çırağı olmasına karar verilir. Bu işte çalıştırılan çocuklar bacaların içine sarkıtılırlardı ve çoğu orada zehirlenerek ölürdü. Oliver bu işten son anda kurtulur ve bir cenaze malzemesi ile uğraşan kişinin yanına çırak olarak verilir. Ancak burada dövülür, mutlu olmaza ve kaçıp Londra’ya gider.

Burada kim olduklarını bilmeden bir hırsızlık çetesinin içine düşer. Fagin adında kötü bir adam tarafından çalıştırılan çocuklar hırsızlık yapar ve çaldıklarını getirip ona verirler. Fagin Oliver’i de bu işte çalıştırtmayı planlar.

Diğer çocuklarla dışarıya çıkan Oliver onlar hırsızlık yaptıklarında paniğe kapılıp kaçmaya başlar. Yakalanıp polise götürülür. Mendili çalınan bay Brownlow ondan şüphelenmektedir. Ancak olaylara tanık olan bir kişi çocuğun suçsuz olduğu yönünde tanıklık eder. Bunun üzerine Oliver serbest bırakılır. Bay Brownlow onun hikayesini öğrenince acıyıp evine alır. SOnra onu denemek için para verip kitapçıya gönderir.

Ancak Oliver Fagin’in çetesi tarafından kaçırılır. Fagin onu diğerleri ile birlikte ev soygununa gönderir. Bura Oliver evin hizmetçisi tarafından vurulur ve bir hendekte 2 gün baygın bir şekilde yatar. kendini toparlamaya çalıştığında en yakındaki eve gider. Bu ev soyulmaya çalışılan evdir, ev halkı Doktor Losborn’u çağırırlar.

Doktor Oliver’in hikayesini dinler ve ona yardımcı olacağını söyler. Araştırmaları sonucu aslında Oliver Twist’in soylu bir aileden geldiğini ancak Monks tarafından mirasına konulduğunu öğrenir.

Hikayenin sonunda Oliver Dr. Losborn’un yardımıyla mirasının bir kısmını geri almayı başarır ve kötü günlere veda eder.

Oliver Twist romanının ana fikri: hayat ne kadar zor olursa olsun pes etmemek gerekir. Yarın her zaman farklı olabilir, engelleri aşmak ve mücadele etmek gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Oliver Twist Özeti” yorumları: 15 Yorum

 1. Google Kullanıcısı dedi ki:

  Çok güzel özet yazmışsınız . Çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim.

 2. Gözde dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradı ALLAH RAZI OLSUN???????

 3. Pandaaa dedi ki:

  Cok isime yaradi cok tsk ???

 4. ..... dedi ki:

  Her hafta bize kitap veriliyor özetle istiyorlar bende burdan yapıyor ??? ???????????????????????

 5. ..... dedi ki:

  Her hafta bize kitap veriliyor özetle istiyorlar bende burdan yapıyor ??

 6. Yigit dedi ki:

  Cok tesekurler

 7. sürpriz dedi ki:

  Kesinlikle super sadece karakter sayısını bulamamıştım çok zor anlasılan birkitap istediğimden fazlası var süper

 8. helin dedi ki:

  saolun

 9. helin dedi ki:

  allah razi olsun kitabımı kaybetmiştim bunun sayesinde söylicem hocama??

 10. sena :) dedi ki:

  çok saolun işime çok yaradı

 11. Baran dedi ki:

  Cidden çok işime yaradı teşekürler yazılı için 1 günden az bir zaman kalmıştı ve bunu okuyunca ezberledim vre yazılıda bunu yazıcam

 12. Gizli Kişi dedi ki:

  işime çok yaradı sağolun…

 13. Ebru dedi ki:

  Çok tesekur ederim odevimi sizin sayesinde bitirdim tesekurler

 14. Emre dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum

 15. musti dedi ki:

  çok iyi derste bana gerekiyor

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler