Kategori | Teknoloji

Piyasanın lideri belli oldu

Çin akıllı telefonların en büyük ve hızla büyüyen pazarlarından biri olarak kabul edilir. Bunun sayesinde ülke gittikçe daha fazla (dünyanın yarısından fazla olarak) yarı iletken ürünler kullanıyor. Bu konuda PricewaterhouseCoopers (PwC) uluslararası araştırma şirketi açıklama yaptı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


2012 yılında Çin pazarının payı dünyada sarf olun yarı iletkenlerin yüzde 52,5 ini oluşturdu. Çin’in yarı iletken pazarının hacmi 8,7 oranında arttı, oysa dünya pazarının hacmi 3 oranında azaldı. Analistlere göre, Çin yarı iletken alanında liderliğini koruyacak, ayrıca 2017 yılına kadar dünya çip pazarının genel hacminin yüzde 60’ı bu devletin payına düşecek.

teknoloji

Dünyada üretilen bilgisayarların yüzde 90’ı, televizyonların yarıdan fazlası, mobil telefon ve sayısal kameraların dörtte biri Çin’de üretilir ki, bu ürünlerde de yarı iletkenler geniş ölçüde kullanılır.

Raporda ayrıca not ediliyor ki, elektronik üretimi için ekipmanların yüzde 34,2 sini Çin tedarik ediyor. 2012 yılında kayda alınan bu rakam bir yıl önceki değeri yüzde 2 oranında aşıyor. PwC temsilcilerinin tahminine göre, 2017 yılında bu ekipmanların yüzde 40’ı bu ülkede yapılacak.

Bununla birlikte, ABD’de gittikçe Çin’e güven azalıyor, çünkü Boston Consulting Group (BCG) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, üretim gücünü Çin’e geçirmeyi planlayan ABD’nin dev şirketleri yöneticilerinin sayısı son yarım yılda iki kat artarak yüzde 50 büyümüştür.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler