Kategori | İş Dünyası

Proje Liderlerine 10 Tavsiye

Proje yönetimiyle ilgili yapılan araştırmalar, projelerin büyük bir kısmında beklenilen sonuçların elde edilemediğini gösteriyor. Çünkü bu süreç son derece zorlu, liderliğin ve ekip çalışmasının en üst seviyelerini gerektiren bir yapıya sahip.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Hayatımızı saran bu projeleri nasıl etkin biçimde yönetebiliriz? Bu sorunun cevabı hiç de basit değil. Zira her proje kontrol edilebilir parametreler kadar kontrol dışı parametrelere de direkt olarak bağlı biçimde işliyor. Bu durumda yapılması gereken, eldeki kaynakları en etkin biçimde koordine edip riskleri öngörüp hazır biçimde beklemek ve en önemlisi tüm bunları bir ekip ruhu içerisinde yapabilmek. Bu anlamda proje liderine büyük görev düşüyor.

proje liderleri

İşte başarılı olmayı hedefleyen proje liderine 10 tavsiye…

Amaçları ve takvimi net olarak belirleyin: İster basit bir tahta yazısı olsun, ister karmaşık bir zaman planı, ekibin sürekli olarak projenin gidişatını takip etmesi ve kendi sorumluluğunun diğerleri tarafından izlendiğini bilmesi motivasyon ve planlı bir çalışma ortamı oluşturacaktır.

İnanmıyorsanız kabul etmeyin: Eğer bir proje yöneticisiyseniz ve projenin başlangıcında size inanmadığınız bir zamanlama planı dayatılıyorsa bu planı kabul etmeyin.

Proje yönetiminin kendisi projeye dönüşürse: Birçok agresif ve baskılı projede projeyi yöneten kişiler, bu yönetim sürecini kendileri için bir proje olarak görürler. Sahada dolaşmak, ekibi koordine etmek ve motivasyonu sağlamak gibi işlemleri yerine getirecek vakit bulamaz hale gelirler. Bu noktada proje yöneticisine düşen görev, kendi zamanını ve proje ekibini çok iyi biçimde koordine etmektir.

Dürüstlüğü elden bırakmayın: Bir projeyi sahiplenirken hedefler koymak ve o hedeflere ne kadar başarılı bir şekilde ulaşabileceğinizi vaat etmek size gurur verir ve takdir kazandırabilir fakat başarıyı abartmak, riskleri izlemek veya beklentiyi gereksiz yere artırmak sonunda projenin size zarar vermesine de neden olabilir. Bu nedenle her zaman dürüst olmak, olası riskleri ve sıkıntıları baştan ortaya koymak en doğru yöntemdir.

Güveni ve bağlılığı koruyun: Ekibini kontrol edemeyen bir proje yöneticisi asla başarılı olamaz. Kontrol edebilmek için de inanmak ve kararlı olmak gerekir. Bu noktada en önemli konu, ekibin güvenini ve bağlılığını kazanmaktır.

Etkin iletişimi sağlayın: Etkin iletişimle birlikte işe olan inanç ve motive faktörler de iletilecek ve bu süreç sonucunda kararlılık, güven ve bağlılık artacaktır. Bu iletişimi klasik ve sıkıcı toplantılardan ziyade daha anlık, ayak üstü toplantılar veya ilginç notlar üzerinden yapmak daha etkili sonuç verecektir.

Fikirlere açık olun: Karşılaşılan problemlerin çözümünde veya risklere karşı gerekli tedbirlerin alınmasında ekibin de görüşlerine başvurup bir sinerji yaratarak ortak bir akıl oluşturmak son derece önemlidir.

Yenilikçiliği ödüllendirin: Yenilikçi düşüncenin önünü açmak ve yeni açılımları proje kapsamına dahil etmek, ekibin her konu üzerinde inançla düşünmesini ve yaratıcı fikirler ortaya çıkarmasını sağlayacaktır.

Gardınızı düşürmeyin: Kararlı olun, zorlukları göğüsleyin, gerekli kritik noktalarda dümeni elinize alın ve bunun sonuçlarına da katlanmaya hazırlıklı olun.

Ofisinizin dışına çıkın: Normal iş saatleri içerisinde ofisinizden çıkın, ekibin arasına katılarak nabız yoklayın. Onlardan biri olduğunuzu hissettirin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler