Kategori | Spor

Rafting Tarihi ve Genel Bilgiler

Rafting, açık hava etkinlikleri arasında ilk sırayı almaya aday spor ve serüven arayışı olarak görülüyor. Dünyanın belli bölgelerinde yapılan bu spor için Türkiye’nin sunduğu olanaklar oldukça fazla. Nehirlerin debileri ve beslenme rejimleri gözönüne alındığında yılın 12 ayına yayılan bir raft takviminin ortaya çıkmasından başlayıp farklı seviyelerde zorluğu olan etapların aynı parkurda, nehirde birarada bulunmasına varıncaya kadar uzayıp giden avantajlar, Türkiye’yi çarpıcı ve ziyarete değer bir raft ülkesi yapıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Raft’ın ruhurafting

Serüven meraklılarından deneyimli raftçılara, meraklılardan izleyenlere, fotoğraf çekenlerden ekspedisyon katılımcılarına kadar herkesi tatmin edecek parkurlarıyla Türkiye, raftçıların ileriye dönük programları arasında yeralmayı hakediyor.

Yaygın biçimiyle raft, su hacminin ve nehir eğiliminin yüksek olduğu yerlerde kauçuk malzemeden yapılan şişme botlarla nehir krosu olarak tanımlanıyor. İnsanoğlunun doğanın dayanılmaz gücüyle burun buruna geldiği bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. Üstüne üstlük özel bir ilgi, beceri ve fizik kondüsyon gerektirmemesi de bu sporu daha da cazip kılıyor.

Nehre girilen mevsime göre neoprenden su tutan özel giysi, kask ve can yeleği ile yapılan rafting konusunda çok sayıda acenta hizmet verip, turlar düzenliyor.

Serüven dürtüsü

Nehir altınızda olanca hızıyla akıp giderken, raftçının yapacağı tek iş burnu dik tutup, devrilmemeye ve kayalara bindirmemeye çabalamak olacaktır. Rafting tıpkı insan yaşamı gibi inişli çıkışlı, kah hızlı kah yavaş akan nehirde ayakta kalabilme sanatı olarak tarif edilebilir.

Güney’in önemi

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarından denize ulaşan nehirlerinin tamamı raft için son derece elverişli. Değişik zorluk dereceleri, konaklama olanakları, günübirlik ya da bir kaç günlük ekspedisyon olanakları sağlamaları, ulaşım kolaylıkları, Dalaman ve Antalya havaalanlarının hem tarifeli hem de charter seferlere açık olması bölgenin raftın yanısıra her tür turizm etkinlikleri için uygun profil çizmesini sağlıyor. Raft için uygun olan akarsuların başında da Manavgat çayı, Göksu Deresi’nin 4 günlük ekspedisyonla aşılabilen Hadim-Silifke arasında kalan kesimi, Alanya il sınırları içinde kalan Dim Çayı ile Alara Çayı, Seyhan’ın Göksu ve Zamantı kolları yer alıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler