Kategori | Sağlık

Saç Dökülmesi hangi durumlarda olur?

Saç dökülmesi günümüzde birçok kişinin yaşadığı sorunlardan birisidir. Bu durum özellikle kadınlar için çok ciddi bir soruna dönüşmüştür. Normal olarak hepimiz her gün saçlarımızın bir kısmını kaybı ederiz. Peki, bunun normal saç dökülmesi olup olmamasını neden bile biliriz? Hangi durumlarda tedavi yöntemlerine başvurmamız gerekiyor? Sizin saç dökülmelerinizin normal veya anormal olduğunu bilmek için bu makalemizde size yardımcı olacağız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


beyazlayan-sac

Her birimiz gün içinde 40 ile 120 arasında saç teli kaybederiz. Saçın yaşam döngüsü üç aşamadan oluşur ki, bunlar da anagen faz (doğum ve büyüme), katajen faz (gelişimini tamamlamış) ve telojen fazdır (dinlenme ve dökülme). Saçlar da insanlar gibi doğur, büyür, bir noktada da tek başına düşer yani ölür.

Saç dökülmesi bazı zamanlarda arta da biliyor. Bunlar stres, hormonlar, yanlış beslenme ve sezon değişikliği gibi durumlardır. Saç dökülmesi tamamen kişisel bir durumdur. Bu yaş ile ne kadar saçının olması ve saç büyüme döngüsü ile ilgilidir. Mesela, çok ince saçlara sahip olanların genellikle çok saçları vardır ve kalın saçları olan insanlar ile kıyaslamada daha fazla saç kaybetmek eğilimindeler.

Peki, ne zaman saç dökülmenizden endişe etmek gerekir?

Eğer duşta saçlarınızı taradığınızda veya sabahları kalktığınızda yastığınızda saçlarınızı görürseniz panik yapacak bir durum yoktur. Ama eğer fazla miktarda saç kaybediyorsanız bu zaman kontrol için bir dermatologa gitmeniz tavsiye edilir. Bazen fazla saç kaybı sezon değişikliği ile de ilgili olabilir.

Saç dökülmesinin en önemli nedenleri ise bunlar olabilir:
• Anemi ya da vitamin eksikliği
• Yoğun stres
• Yaşlanma
• Hamilelik ve hormonsal değişiklikler

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler