Kategori | Alışveriş

Sanal alışverişe sıkı takip

Maliye bakanlığı sanal alışveriş sitelerini takibe alıyor. Geliştirilen projeyle vergi kaçağının büyük olduğu alışveriş siteleri tespit edilecek ve uyarılacak. Uyarıya uymayanlar denetime tabi tutulacak. Yeni mükellef olarak kabul edilen girişimcilerden geriye dönük vergi yükümlülüklerini de yerine getirmeleri istenecek.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


e-ticaret

Türkiye’de sanal alışveriş son 5 yılda 6 kat artarak 30,7 milyar lirayı buldu. 2023 yılındaysa bu rakamın 350 milyar lira olması bekleniyor. Ancak sektördeki vergi kaçağı da aynı oranda artıyor. Sanal alışveriş siteleri vergi denetiminden uzaktır. Maliye bakanlığı e-ticareti incelemek ve denetim altına almak yeni bir proje başlattı.

Projenin tanıtımını Maliye bakanı Mehmet Şimşek yaptı. Proje 3 aşamadan oluşuyor:

  1. E-ticaret yapanlar önce bilinçlendirilecek. Bunun için www.e-girisimci.gov.tr internet sitesi merak edilen konulara açıklık getirecek.
  2. Sonra mükelleflerin gönüllü uyumu beklenecek.
  3. Denetimse son aşama.

Kimin sanal ticaret yaptığını robot program tespit edecek. Tespit edilen sitelerin sahipleri önce uyarılacak. Buna rağmen mükellefler yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa o zaman denetim başlayacak. Mükellefler kargo, lojistik şirketi ve bankalardan alınan bilgilerle çapraz denetime tabi tutulacak. Bu mükelleflerin geriye dönük yükümlülükleri de olacak.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler