Kategori | Sağlık

Sarkopeni Nedir?

Kas yapıcı hareketlerin çoğunun yaşlılarda kuvveti artırdığını bilmekteyiz. Ancak kas kaybı ve yaşlanma ile ilgili bir çok soru yanıt beklemektedir. Araştırmacılar sedanter bir yaşam tarzının dışında başka faktörlerin de kas kaybına neden olup olmadığını bilmek istemektedirler. Sadece yaş kişinin kas kitlesinde değişikliklere neden olmakta mıdır? Kas kaybı hormonlar ve beslenmedeki değişikliklerle ilişkili midir? Bu tür halen bilim adamlarının yanıtını aramakta oldukları sorular bulunmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Sarkopeni kelimesi yaşlılardaki kas ve kuvvet kaybını anlatmak için kullanılmaktadır. Bilim adamları bu kelimeyi aynı zamanda kas dokusunun kalitesinin azalması için de kullanmaktadırlar.sarkopeni

İnsanlar farkında olmasalar bile yaşlandıkça kas dokularının %20-40’ını kaybederler. Kuvvetlendirme egzersizleri bu kaybın bir kısmını önleyebilir.

Kaslar nasıl çalışmaktadır? Kas hücreleri birbirine bitişik bulunmakta olan uzun protein zincirleri içermektedir. Kasınızı kasmak istediğinizde beyin sinirlerinize bu kasları uyarması için sinyaller göndermektedir. Böylece kaslarınızda kimyasal bir reaksiyon oluşmakta ve bu uzun protein zincirlerinin yanyana ve birbirinin üzerinde kaymasına neden olmaktadır; böylece kas hücrelerinin boyu kısalmaktadır. Kaslarınızı güçlendirdiğinizde bu zincirler büyümektedir..

Dik oturma egzersizi: omuzlarınız geride oturun ve bu pozisyonu korurken yavaş ve derin nefes alın. Bu egzersizi istediğiniz her zaman yapabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler