Kategori | Ansiklopedi

Şehzade Mustafa nasıl öldü?

Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman’ın büyük oğluydu. Babasının yerine tahta çıkmasını isteyen kişiler çoğunluktaydı, özellikle Yeniçerilerin onun tahta çıkmasını istediği bilinmekteydi. Fakat Hürrem sultan’ın ve Rüstem paşanın planları farklı yöndeydi. Kanuni’den sonra Şehzade Selim’in tahta çıkması için çalışmalar yapıyorlardı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Şehzade Mustafa nasıl öldü?

Şehzade Mustafa’yı Sultan Süleyman’ın gözünden düşürmek için Rüstem Paşa tarafından bazı sahte mektuplar yazıldığı düşünüldü. Bu mektuplarda şehzadenin babası hayattayken tahta göz diktiği yazıyordu. İlk zamanlar bu tür söylentilere inanmayan Kanuni’nin daha sonraları Hürrem Sultan’ın da etkisiyle Mustafa’nın hain olduğuna inanması üzerine onu öldürttüğü bilinmektedir.

1553 yılında Sultan Süleyman İran seferine çıktı. Sefere çağrılan şehzade Mustafa Konya Ereğlisi’nde babasının elini öpmek için çadırına gitti. Ancak çadırda onu cellatlar bekliyorlardı. Şehzade Mustafa boğdurularak öldürüldü. Bu olay Yeniçeri tarafından tepki ile karşılandı. Olaydan Rüstem Paşa’yı sorumlu tutan Yeniçerilerin talepleri üzerine Rüstem Paşa görevinden alındı ve yerine Kara Ahmet paşa getirildi.

şehzade Selim

1566 yılında babasının vefatından sonra şehzade Selim onun yerine tahta geçti.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler