Kategori | TV

Şehzade Mustafa ve Ölümü

Muhteşem Yüzyıl’ın yayınlanan yeni fragmanında Şehzade Mustafa’ya Amasya yolunda hazırlanan hain tuzak sonucu bir suikast yapıldığı görülüyor. İzleyiciler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de şehzade Mustafa’nın nasıl öldürüldüğüdür.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman’ın iyi eğitimli başarılı oğluydu. İlk zamanlarda tahtın neredeyse kesin sahibi olarak bakılan Mustafa zaman geçtikçe Hürrem’in aracılığıyla bir takım planlar sonucu babası Kanuni’nin gözünden düşürülmüştü. Kanuni Mustafa’yı sancakbeyliği yaptığı Manisa (Saruhan)’dan alıp yerine Şehzade Mehmet’i görevlendirmişti. Manisa taht sancağı olarak görülmekteydi. Kanuni Sultan Süleyman da tahta çıkmadan önce Manisa’da sancak beyliği yapmıştı.

şehzade mustafa

Mehmet bir süre sonra çiçek hastalığından öldükten (ya da öldürtüldükten) sonra yerine hangi şehzadenin geleceği merak konusu olmuştu. Kanuni Manisa’ya Hürrem’in oğlu şehzade Selim’i atayarak Mustafa’nın gözünden düştüğünü bir kez daha göstermişti. Hürrem sultan sürekli Şehzade Mustafa’yı saf dışı bırakıp oğullarından birini tahta çıkarmak için planlar yapmaktaydı. Bu konuda damadı Rüstem paşa’dan büyük destek ve yardım almaktaydı.

Rüstem paşa Şehzade Mustafa’nın Kanuni Sultan Sülyeman’ın gözünden düşmesi için çok sayıda plan yapmaktaydı. Tarihe yansıyan bilgiye göre Rüstem Paşa, gizlice şehzadenin mührünü kazıttı. Şehzade Mustafa’nın adından İran Şahı Tahmasb’a bir mektup yazdı. Şahın cevap olarak yazmış olduğu mektubu da ele geçirdi. Gerektiğinde bu sahte mektupları padişaha gösterip şehzadenin sonunu hazırladı. Bazı dedi koduları da kullanarak Kanuni Sultan Süleyman’ı oğluna tamamen düşman etti.

şehzade mustafa nasıl öldü

1553 yılında Veziriazam Damat Rüstem Paşa İran seferi için hareketinden sonra Aksaray taraflarına gelince, orduyu durdurdu ve yeniçerilerin Şehzade Mustafa’ya yatkınlığı olduğunu ve askerin, ihtiyarlığı sebebiyle sefere çıkamayan padişahın Dimetoka da oturmasını, Mustafa’yı hükümdar olmasını istedikleri dedikodusunun yayılmakta olduğunu bildirmek için, sipahiler ağası olan, Kızıl Ahmedliler den Şemsi Ağa’yı İstanbul’a yolladı ve padişahın bizzat askerin başında sefere çıkmasını arz ederek, Aksaray’dan ileri gitmeyip bekledi.

Padişah bunu haber alınca Rüstem Paşa’yı geri çağırdı ve 1553 ağustos sonlarında kendisi İran seferine çıktı. Kütahya sancak beyi Şehzade Bayezit’i Rumeli muhafazasında bulunmak üzere Edirne’ye gönderdi. Bolvadin’e gelince Saruhan sancak beyi Şehzade Selim orduya gelerek el öptü. Bundan sonra padişah Aktepe konağına geldiği vakit, sefere çağrılan Şehzade Mustafa orduya iltihak ederek çadırı kuruldu. Ertesi gün şehzade babasının elini öpmek için otağ-ı hümayuna yürüdü. Çadıra girdiği zaman babasını göremedi, yedi dilsiz onu karşıladı ve hemen üstüne atılarak boğmak istedilerse de Mustafa bunların elinden kurtulup kaçarken, saray hademelerinden Zal Mahmud ağa arkadan yetişip şehzadeyi boğdu. Cesedi çadırın önüne bir İran halısı üzerinde bırakılmak suretiyle ölümü ilan edildi. Bu, aynı zamanda İran ile iş birliği yaptığı iddia edilen Şehzade Mustafa’nın durumunda bir mesaj niteliği taşıyordu. Cenazesi daha sonra Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler