Kategori | TV

Şehzade Mustafa Neden İnfaz Edildi?

Rüstem Paşa Hürrem Sultan ve eşi Mihrimah Sultan ile birlik olup Şehzade Mustafa’nın idamına ortam hazırladı. Sadrazam Damat Rüstem Paşa taht yarışında Şehzade Mustafa’yı bertaraf edebilmek için sahte mektuplar hazırlamıştır. Art arda yapılan iftiralar gittikçe padişahın oğluna karşı olumsuz bir düşünceye kapılmasına neden oldu. Bu, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa’nın iftiraları, entrikalar ve hileleri sonucuydu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Rüstem Paşa, Hürrem Sultan’ın emriyle gizlice şehzadenin mührünü yaptırdı. Şehzade Mustafa yazmış gibi İran Şahı Tahmasb’a bir mektup yazdı. Tahmasb’ın buna cevap olarak yazmış olduğu mektubu da ele geçirdi. Bu sahte mektupları Kanuni’ye  gösterecek ve şehzadenin sonunu hazırlayacaktı.

1552 yılında Rüstem Paşa Doğu Seferi’ne gidecek ordunun başına getirildi. Rüstem Paşa, bu sefer sırasında Anadolu’da herkesin Şehzade Mustafa’yı desteklediğini gördü. Hemen harekete geçmeye karar vererek bir adamını İstanbul’a göndererek mektupları Kanuni Sultan Süleyman’a ulaştırmaya karar verdi.

Şehzade Mustafa Neden İnfaz Edildi?

Rüstem Paşa ve Hürrem Sultan, Kanuni’nin tamamen oğluna düşman etmek istediler çünkü Hürrem Sultan Şehzade Mustafa’nın tahta geçeceğinden korkuyordu. Şehzade Mustafa en gözde, en akıllı ve en güçlü şehzadeydi, diğer şehzadelerden büyük olduğu için tahtın varisiydi. Bu Hürrem Sultan’ı çok rahatsız ediyordu, çünkü o oğullarından birinin tahta geçmesini istiyordu.

Rüstem Paşa’nın ve Hürrem Sultan’ın çabaları sonucunda Şehzade Mustafa Nahçıvan Seferi sırasında babasının gözü önünde boğduruldu. Halk ve askerler bu duruma çok sert tepki gösterdi ve Osmanlı’nın veliahdı olan Şehzade Mustafa’nın ölümüne çok üzüldüler.

Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra tahta Selim çıktı. O zamana kadar diğer oğulları olan Beyazıd ve Cihangir, aynı zamanda çok sevdiği eşi Hürrem vefat etmişlerdi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler