Kategori | Tatil

Sessizliğin koynunda Gazipaşa

Güney sahillerinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Alanya’yı, Mersin yönüne doğru geçtikten bir süre sonra, oteller, tatil köyleri, siteler yerlerini yavaş yavaş muz bahçelerine, denize dik inen yamaçların üzerine kurulmuş küçük lokantalara, sakin kumsallara bırakmaya başlar. Bütün bunlar, Gazipaşa’ya yaklaşmakta olduğunuzun işaretleridir. Turizm broşürlerinde adına pek rastlanmayan bu küçük ilçe, güney sahillerinde tatil yapmayı tasarlayanlar için de akla sık gelen bir seçenek değildir. Bu özelliğiyle, Akdeniz’in bildik tatil merkezlerinden hayli farklı bir yerdir Gazipaşa… Kalabalıktan ve gürültüden uzak; yerli halkın ilçeye gelen ziyaretçilere samimi ve sahici bir yakınlık gösterdiği küçük bir yerleşim. Diğer yandan, geniş kumsallarında dilediğinizce güneşlenip tembellik edebileceğiniz; her zaman uygun fiyatlarla taze balık ve sebze bulabileceğiniz; tarihe meraklıysanız, antik çağlardan bugüne ulaşan çok sayıda yerleşimin izleriyle tanışabileceğiniz bir ilçe Gazipaşa.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Gazipaşa’da ilk yerleşim, ilçe merkezinin hemen yakınında, bir tepe üzerine inşa edilen kalenin etrafında Stranpolis adı ile gerçekleşmiş. Klikya’nın batı sınırında kurulan ve tarihi, yakın çevresindeki en önemli yerleşim olan Alanya’nın kaderine bağlı olarak gelişen Gazipaşa, ilkçağda bölgenin korsan limanlarından biriymiş ve Selinus adıyla tanınırmış. M.Ö. 65 yılında, Romalı komutan Pompeius tarafından, bölgenin korsanlarından temizlenmesiyle küçük bir Roma yerleşimi olmuş. Roma imparatoru Traianus’un M.S. 117 yılında burada ölmesinin ardından Traianopolis adıyla anılmış.

gazipasa

13. yüzyılda önce Selçuklular’ın, ardından Karamanoğulları’nın egemenliğine giren bölge, 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmış ve o dönemde Selinti adını almış. Kurtuluş Savaşı yıllarında işgalcilere ve işbirlikçilere karşı gösterdiği başarı nedeniyle kente Gazipaşa adı verilmiş. Alanya’ya bağlı bir bucak iken 1948 yılında ilçe olmuş.

Tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan Gazipaşa ve yakın çevresinde, bu zengin tarihin izlerine rastlamak mümkün.

Gazipaşa ilçe merkezi, denizden 3 km. içeride. Sahile inen yolu takip ettiğimiz zaman, Hacı Musa çayının denize karştığı yerde başlayan tarihî kalıntılar, ilk yerleşim merkezi olan tepedeki Selinus Kalesi’ne kadar uzanıyor. Buraya tırmandığınızda, sahilden başlayıp Batı Toroslar’ın uzantılarına kadar, ilçe merkezinin de kurulu olduğu tüm bir ovayı görebilirsiniz. Tepenin çevresinde, ağaçlar arasında, ummadığınız bir anda karşınıza çıkan su kemerleriyle lahitler de bölge tarihinin küçük sürprizleri gibi.

Bir başka ilginç tarihî yerleşim de Antiochia Adgragum. Denizden birkaç kilometre içerdeki karayolundan doğuya, Anamur’a doğru giderken, sağda, çam ağaçları arasındaki küçük bir yol sizi Güney köyüne götürecektir. İlk tepeyi aştığınızda, Güney köyünün sahile inen dik yamaçları üzerinde; denize hakim bir noktada kurulan ve halk arasında Güney kalesi olarak bilinen Antiochia Adgragum, kale surları, sarnıcı, hemen yanıbaşındaki tepenin üzerine inşa edilmiş anıt mezarlarıyla görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gezinizi, biraz yorulmayı göze alarak, kuzeye, Toroslar’ın ovayı çevreleyen uzantılarına doğru sürdürürseniz, önce Lemos, ardından da Doğanca antik kentlerini görebilirsiniz. Özellikle, bölge halkının Adanda Kalesi dediği Lemos antik yerleşimi, çevredeki en dik ve görkemli tepenin doruğuna kurulmuş. Lemos’a gitmek istediğinizde, jip türü araçlarla bile ancak belli bir noktaya kadar ilerlemeniz mümkün. Sonrası, bir kilometreye yakın yorucu bir tırmanış. Ama, zirveye ulaştığınızda, yorgunluğunuzun mükâfatını alıyorsunuz. Lemos’un özellikle yüksek kale surları hâlâ dimdik ayakta.

Gazipaşa’ya doğa da tarih kadar cömert davranmış. Öncelikle deniz ve güneşten yararlanmak isteyenler için, kilometrelerce uzayan kumsalı ve tertemiz denizi ilçenin en cazip özelliği… Çok fazla turistik tesisin bulunmadığı Gazipaşa’da, Belediye Dinlenme Tesisleri, restoranı, havuzları ve bungalov gibi evleri ile mütevazı bir tatilin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte.

Ayrıca, Kızılin denilen 150 metre yükseklikteki kaya blokunun batı yönünde, sadece denizden ulaşılabilen, halkın “Korsanların Aşk Mağarası” diye isimlendirdiği mağara; ilçenin doğusundaki Koru plajında denizin kayalar içine oyduğu doğal havuzlar Gazipaşa’nın görülmesi gereken yerleri.

Gazipaşa’daki ilginç doğal oluşumlardan biri de “Yalan Dünya Mağarası”. Anamur yolu üzerinde, kuzeyde yer alan Yalan Dünya Mağarası, 1.5 km ‘yi bulan bir derinliğe sahip. Bunun 400 metresi aydınlatılmış; galerileri birleştiren yüksek tünellerin girişlerine merdivenler yapılmış. Mağaranın derinliklerine doğru ilerlerken, duvarlardan sızan suların yüzyıllar boyunca işlediği tuhaf şekiller ve çevrenizde uçuşan (ama insanlara zarar vermeyen) yarasaların mağaraya kattığı gizemli hava insana, “maceralarla dolu bir hayal dünyasının” içinde olduğu izlenimi veriyor.

Bugün Gazipaşa’da nüfusun önemli bir bölümü tarımla uğraşıyor. Yaygın muz üreticiliğinin yanısıra, turfanda sebze üretiminin ağırlık taşıdığı seracılık özellikle son yıllarda hayli gelişmiş ve sürekli yeni cam seralar inşa ediliyor. Balıkçılık da fazla yaygın olmamakla birlikte bir diğer geçim kaynağı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler