Kategori | Güzellik

Siyah nokta maskesi

siyah nokta maskeler

Cildinizde ve yüzünüzde siyah noktalar ve sivilceler var ve siz bunları tırnakla sıkarak bu sorundan kurtulmayı düşünüyorsanız, büyük bir hata ettiğinizden haberiniz yoktur. Size kolayca bu siyah noktalardan kurtulmanın belli yollarını söyleyip yardım etmeye çalışacağım.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Sivilce özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin karşılaştığı sorunlardan biridir. Cilt sorunlarından biri olan sivilce, adeta gençlerin korkulu rüyası oldu. En çok da yanak, burun, alın ve göğüste çıkıyor. Doktorlar siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu söylüyor.

Dermatologlar, siyah noktaların cildin altında oluşan yağ ve kirin sonucu olduğunu, deri temizliği ile bu sorunun çözüm olabileceğini söylüyorlar. Siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerekir. Doktorlar “Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcenin belirtisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur” derler. Özellikle sivilce oluşumunun engellenmesi için tonik yardımı ile günlük temizlenmesi gerekir. Siyah noktalar asla tırnakla sıkılmamalıdır. Derilerinde siyah noktası olan gençlerin yüzlerini on dakika havlu altında buhara verilmesinin faydası vardır.

Buhardan sonra siyah noktaların el değmeden kulak temizleyici pamuğun yardımı ile temizlenmesi iyi olur. Sivilceler cildin yağlanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Yağlar cilde yayılan kanalları dolduğunda sivilceler meydana gelir. Ciltteki gözeneklerin tıkanması, sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır. “Bu aşamadan sonra gözenekler genişleyerek siyah noktaları oluşturur. Ciltte kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücreler birikerek sivilceyi oluşturur.

Dikkatli olmak gerekir.

* Siyah noktalı ciltlerde pH dengesi bozulduğundan mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekir.
* Sabun şeklindeki olan temizleyiciler siyah noktaları artırıyor.
* Kaşınan veya sıkılan sivilceler ciltte kalıcı izler bırakabilir.
* Yüzünde siyah nokta olan erkekler yüzlerini tıraş ederken jilete elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır.
* Siyah noktalı deriye, yüz yıkandıktan sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.

Siyah noktalardan kurtulmak için maskeler

Siyah nokta maskesi 1

1 çay kaşığı beyaz kil (eczanelerde satılır) 1 çay kaşığı limon suyu sıcak su. Malzemeleri kaymak kıvamına gelinceye kadar karıştırıp sonra yüzünüze sürün. Üzerine nemli havlu yerleştirin. 10 dakika tuttuktan sonra yıkayın.

Siyah nokta maskesi 2

Bir demet nane, bir demet yabani kekiğin yaprağı bir kaba yerleştirilir, üzerine su ilave edilip kaynatılır. Soğuduktan sonra siyah noktaların üzerine sürülür.

Siyah nokta maskesi 3

1,5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve bir kaşık balı karıştırıp yüzünüze sürün ve 35-40 dakika bekleyin. Sonra soğuk suyla yıkayın.

Siyah nokta maskesi 4

1 tatlı kaşığı mısır unu ve bir tatlı kaşığı yoğurdu krema haline gelene kadar karıştırın. Göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze yuvarlak hareketlerle yedirin. Kuruması için 15 dakika bekletin. Sonra azıcık ıslatılmış pamukla temizleyip, ilk olarak ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Siyah nokta maskesi 5

Soda ile tuzu karıştırıp azıcık su ekleyip pamukla siyah noktalar olan yeri silerseniz yardım eder. Fakat bunu haftada bir defadan fazla uygulamanız tavsiye edilmez.

Siyah nokta maskesi 6

1 yumurtanın sarısına 2 çay kaşığı toz şeker ve 2 çay kaşığı Aloe suyu döküp mikserle iyice karıştırın. Sonra maskenin yarısını yüzünüze sürün, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra kalan bölümünü de sürüp yıkayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler