Kategori | Teknoloji

Skype Virüsüne Karşı Dikkatli Olun

23 Mayıs’dan itibaren Skype kullanıcıları arasında trojan programını global olarak yayılmaya başlandı. Spam mesajda gönderilen adrese tıklamak ve Facebook sosyal ağında yer alan fotoğrafa bakmak öneriliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Linke tıklayıp Facebooka geçiş yaptığınızda 4shared.com veya dropbox.com dosya paylaşımı hizmetlerinin kapsamında profile-facebook_23052013_img.exe denilen zararlı işlem gören dosya olan facebook_profile.zip dosyası bilgisayara yükleniyor. İçeriğinde zararlı link referansı barındıran mesajlar alıcının kontak listesindeki kullanıcılara gönderilir. Kasperski Laboratuvarı’nın antivirüs uzmanı Dmitri Tarakanov’un söylediklerine göre, spam mesajın arşivinde Backdoor.Win32.CPD.phy denilen zararlı yazılım yayılıyor.

Kasperski Laboratuvarı’nın uzmanları mayıs ayının 23’de saat 15:00 da söz konusu backdoorun yaklaşık 30 türünü buldular ve dünyanın 70 ülkesinde yaklaşık 1700 saldırı kayda alındı. Saldırı sırasında backdoor yayılan virüsle bulaştırılmış bilgisayara diğer trojan (Trojan.Win32.Yakes.csli) yüklüyor. O da sırayla zararlı linkleri Skype, Windows Messenger, QIP, Google Talk ve Digsby messengerlarının kontak listelerine gönderiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler