Kategori | Ansiklopedi, Sağlık

Somnambülizm nedir? – ARAŞTIRMA

Somnambülizm – gece uykuda gezmek – uyku bozulmasının bir türüdür. Kötü uyku aşamasında ortaya çıkar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kötü uyumak uykusuzluktan, çok uyumaktan, solunumla ilgili sorunlardan, gece gündüz uykusunun ritminin bozulmasından, kabus görmekten kaynaklanabilir, bunun sonucunda kişi geceleri dolaşmaya başlar.

Gece uykuda gezen insan kendinde olmadan, yatağından kalkar ve dolaşmaya başlar. Sabah uyandığında ise bunların hiçbirini hatırlamaz. Bu hal daha fazla çocuklarda ve yetişkinlerde görülür.

uyurgezer

Uykuda dolaşmanın zamanı

Gece uykusunda gezen insan genellikle gecenin ilk bölümünde ayağa kalkar. Bu insanlar yatağından kalkar ve yürümeye başlarlar. Eğer onu uykudan uyandırılırsa, yeniden yatağa doğru gidecektir. Gece uykuda gezen insanın bakışları sabit olur. Genellikle bir çokları gözü açık dolaşırlar.

Bazıları hatta merdiven çıkabilir, bazı zor işleri yapabilirler. Birey yaptığı tüm bu işlerin hiç birini kendine geldiği zaman hatırlamaz. Bazen gece uykuda gezen çocuk uyandırıldığında agresif oluyor. Gece gezmeleri erkek çocuklarda daha sık görülür. Belki ırsen de geçer. Gece gezen insan birkaç saniyeden başlayarak 30 dakikaya kadar dolaşabilir.

Bu nasıl tespit edilebilir?

Uykuda gezen insanın yüz mimikleri sabit olur, başkalarının söylediklerine karşı duyarsız olur. Onu uyandırmak çok zor oluyor. Kendine gelmesi birkaç dakika sürer.

Belirtileri:

– Yattığı vakit gözleri açık olur.

– Yüzü ruhsuz görünür.

– Rüyada etrafına uyanıkmış gibi muamele eder.

– Uykuda yürür.

– Kendine geldiği zaman her şeyi unutur.

– Kendine geldiği zaman perişan olur.

– Rüyada anlamsız sözler söyler.

Nedeni

Bugün tıp teyit etmiştir ki, bir insanın gece uykuda gezmesi sadece onun psikolojisi ile ilgili değildir. İnsan stres geçirdiği zaman dolaştığı gibi, beyindeki bazı kimyasal maddelerin miktarı arttığı vakit de böyle bir durum oluşur. Birey çok yorgun olduğu zaman da gece uykuda dolaşabilir.

Çocuklarda ise bu halin sebebi tespit edilmemiştir. Ancak muhtemelen yorgunluğa veya üzüntüye bağlıdır. Gece yürümek beyin problemi ile de ilgili olabilir.

Gece uykuda dolaşmanın getirdiği sonuçlar

Böyle bir insanı uykudan uyandırmak tehlikeli olmasa da, o insanın baş dönmesine  neden olabilir. Böyle bir kişi dolaştığı yeri görmediğinden karşısına çıkan engeller onu yaralayabilir. Bu yüzden onun yatak odasını güvenli bir hale getirmek gerekir. Düşmesine sebep olabilecek araçları toparlamak gerekir. Yaş arttıkça, bu hastalığın belirtileri azalır.

Tedavisi

Çocukların çoğunda bu hastalık kendi kendine iyileşir. Eğer iyileşmemişse, birkaç hususa dikkat edilmesi önerilir:

– Eğer bir çocuk az uyuduğunda böyle bir hallere rastlanırsa ebeveyn çocuğun uyku saatini düzenlesin ve az uyumasını önlesin.

– Mutlaka psikologa başvurun. Bu hastalığı önlemek için özel ilaçlar vardır ve onları kısa vadeli kabul ederek iyileşme sağlanabilmektedir.

Stres ve üzüntü bu hastalık için ortam yaratır. Bu faktörleri ortadan kaldırmaya çalışın.

Hipnoz yoluyla da bu hastalık tedavi edilmektedir.

Bazı tavsiyeler:

1. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte da uykudan uyanılması tavsiye edilir.

2. Gün boyunca 20-30 dakika spor yapmak rahat uyumaya yardım eder. Ancak uykudan 6 saat önce spor yapmaya çalışın.

3. İçeriğinde kafein bulunan sıvıları almaktan kaçının. Kahve, çikolata, iştah azaltan ilaçlar da buna dahildir.

4. Sigara içmeyin.

5. Eğer uyuyamıyorsanız, yataktan kalkın ve başka işler yapmaya çalışın. Kitap okuyun, ya da televizyona bakın.

6. Odanızın havasını temiz tutun.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler