Kategori | Güncel

Sorunsuz bir yılbaşı partisinın püf noktaları

İyi bir yılbaşı partisi için gereken ilk şey iyi bir plandır. İyi bir plan, son dakika manevralarına gerek kalmadan, sorunları pratik bir biçimde çözmenize yardım eder.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Nasıl bir parti istediğinizi belirleyin. Ardından konuk sayısını ve buna bağlı olarak yapılacaklar listesini çıkartın. Böylelikle, oluşan ihtiyaç listesi üzerinden tahmini bir bütçe belirleyebilirsiniz. Tahmini bütçenin daima % 10 fazlasını beklenmeyen durumlar için ayırmalısınız. Eğer ortaya çıkan tablo düşündüğünüzün çok üstündeyse, alternatif çözümler üretin. Örneğin, konukların kendi favori içkilerini beraberinde getirmelerini veya hazırlayacağınız menü için konukların katılımını isteyebilirsiniz.

Yenmesi kolay yiyecekleri tercih edin. Parti sırasında herkes ayakta olacağı için, hazırlanan yiyeceklerin bıçak kullanılmadan yenebilmeleri gerekir. Aksi takdirde, beklenmeyen kazalar kapıda demektir. Hindi pişirmeyi düşünüyorsanız, pişirildikten sonra yemeye uygun büyüklükte dilimlenmesi ayakta yemek yiyen konuklar için en pratik servis şeklidir.

Evde mutlaka taze çiçek bulundurun. Çiçekler kolayca görülebilen ancak konukların hareketlerini engellemeyecek biçimde yerleştirilmelidir. Büyük bir demet yerine çok sayıda minik buketleri tercih edin. Çiçekler için bir servet harcamanıza hiç gerek yok. Sokak satıcılarından alacağınız bir buket kır çiçeğini yeşillikler ve değişik süslerle kendiniz de kolayca dekore edebilirsiniz. Size gereken biraz yaratıcılık ve zaman.

yılbaşı partisiParti öncesinde küçük tabak ve kaseler edinin. Bu konuda arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Küçük tabaklar hem az yer kaplar, hem yiyecekleri farklı yerlere koyabilmenize izin verir.

Y2K partinizi de ziyaret edebilir. Olası elektrik kesintilerine karşın, pil, taşınabilir lamba ve bolca mum edinmeyi sakın unutmayın. Elektrik kesintilerinde pille çalışacak bir müzikçaları da bu listeye eklemenizde fayda var.

İlk yardım çantası. Her partide mutlaka en az bir kişinin midesi bozulacak ya da gece sonunda başı ağrıyacaktır. Veya şarap açarken çok da becerikli olmayan biri elini kesebilir. Bu nedenle, kolay ulaşılabilir bir yerde yara bandı, ağrı kesici ve özellikle Talcid türü mide tabletlerini hazır bulundurun. Bunlardan hiçbiri yoksa midenizin dostu nanenizin olduğundan mutlaka emin olun.

Yaratıcılık sınırlarını zorlayın. Sodayı şekilli buz kalıplarına dökerek dondumaya ne dersiniz. İçkisine soda koymak isteyenleri şaşırtabilirsiniz. Kalıpların tam olarak donmaları için bu işlemi bir gece önceden yapmanızı öneririz.

Ne zaman haber vermeli? Eğer konuk sayınız 8-10 kişi civarındaysa iki hafta öncesinden haber vermeniz gerekir. Kesinlikle katılım onaylarını almaya çalışın. Eğer daha büyük bir grup çağırmayı düşünüyorsanız daha erken aramanızda fayda olacaktır. Parti için özel hazırlayacağınız bir e-kart ile konukları çağırmak ise çok hoş bir sürpriz olacaktır. Internet bağlantısı olmayanlar için ise şık bir yazıcı çıktısı işinizi görebilir.

Büyük bir çöp kutusu. Evinizin parti sonunda bir çöplüğe dönmesini istemiyorsanız, mesela mutfağa ve bir odaya daha büyükçe bir çöp kovası koyun.

Tek bir yerden alışveriş edin. Yiyecekleri güvendiğiniz bir yerel marketten alın. Farklı yerlerden alışveriş yapmak size zaman kaybettirir. Ayrıca evinize uzak bir yerden alışveriş yapmak, olası bir ürün değişimini veya bir ürüne ek yapmanızı engeller.

Anahtar sözcüğünüz “mum” olsun. Mumsuz bir partiyi düşünmeyin bile. Bahsettiğimiz partinin mumla aydınlatılması değil şüphesiz. Ancak mumların partide yaratacağı büyülü atmosferi de göz ardı etmeyin. Mumların herhangi bir kazaya meydan vermeyecek biçimde uygun bir şamdana yerleştirilmiş olması kuralını ise sakın atlamayın.

Şemsiyeler ve paltoların nereye konulacağını önceden planlayın. Havanın soğuk ve yağışlı olma ihtimaline karşın, ıslak şemsiyeleri ve onca kişinin paltosunu nerede saklayacağınızı önceden iyi planlayın. Aksi halde, konuklar partiden bir diğerinin paltosu ile ayrılabilirler ve doğaldır ki bunu ertesi gün farkederler.

Arkadaşlar, taksinin telefonunu bilen var mı? Alkol sınırı aşılınca taksiyle gitmek isteyeceklerin sayısında doğal bir artış olacaktır. Bu yılbaşı partisinedenle civar taksi duraklarının telefonlarını kolay bulabileceğiniz bir yere koymayı unutmayın.

Aman, kimse aç kalmasın. Bir konuk olarak partiye, yeteri kadar yiyecek ve içecek bulmak, eğlenmek, keyif almak ümidiyle gideriz. Bu nedenle her konuğun hazırladığınız yiyeceklerden en az iki tane yediğini varsayın. Yani 15 kişilik bir parti için en azından 30 tane minik peynirli kanapeniz olsun.

Şarabı nasıl servis yapmalı? Beyaz şarabın birkaç saat buzdolabında serinletildikten sonra servis yapılması tavsiye edilir. Kırmızılar içinse ideal olanı oda sıcaklığından biraz daha serin olmalarıdır. Şampanya için partiden bir gece önce veya en azından birkaç saat öncesinde buzdolabında soğutulması tavsiye edilir.

30 dakika kuralına uyun. Tüm hazırlıklarınız konukların gelişinden en az 30 dakika önce hazır olmalı. Kan ter içinde kalmış bir parti sahibi olmayı kim ister ki? İştah açıcılar ve içkiler konuklar geldiğinde hazır olmalı ki, sizin gelen konuklarla lgilenecek zamanız olsun. Şunu unutmamak gerek; konukların gelmesinden yaklaşık 30 dakika sonra sizin de bir konuk gibi eğlenmeye başlamanız ideal olanıdır. Bu nedenle tüm hazırlığınızı bir gece önceden tamamlayın. Sıcaklar ise konukların gelişinden 30 dakika sonra servis edilirse hiç kimse sabırsızlanmamış olur.

Çatal yerine çıtır çubuk. Hazırlayacağınız dipler ve mezeler için Fransız baget dilimleri, çıtır çubuklar veya krakerler imdadınıza yetişir. Bunları küçük hasır sepetlere koyabilir , sepetleri aldığınız kurdelelerle süsleyebilirsiniz.

Ekonomik davranın. Parti vermek için bir çuval dolusu paraya gerek yok. Alışveriş listenizi bir kez daha gözden geçirin ve listedekilere alternatif yaratmaya çalışın. İşte size birkaç öneri…

Örneğin, dip yapmak için renkli pahalı ithal sebzeler yerine karnıbahar, havuç veya çarliston biberi kullanmaya ne dersiniz. Sebzeleri haşlayacaksanız haşlama suyuna tat verici baharatlar veya sarımsak eklemenizi öneririz. Soğuk servis yapılacak yiyeceklerin diğerlerine oranla biraz daha keskin tadları olmasına dikkat edin.

Yoğurt, Beyaz Peynir ve Zeytinli Dip

½ kg sert orta yağlı beyaz peynir
3 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı çekirdeksiz, doğranmış sert siyah zeytin
1 yemek kaşığı doğranmış taze maydanoz

Beyaz peynir, maydanoz ve yoğurdu püre haline gelene kadar blendırdan geçirin. Karışımı servis tabağına alın. Üzerine doğranmış zeytinleri koyarak servis yapın.

Peynir partilerde en çok tüketilen ve bütçenin büyük bir kısmını silip süpüren bir kalemdir. Bu nedenle peynir tabağı yerine peynirle hazırlanmış ve baharatlarla çeşitlendirilmiş dipleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kanapeler kürdan yardımıyla dahi alınabilecek büyüklükte olmalıdır. Aksi takdirde davetlilerin gece boyunca ellerinden tabaklarını bırakmaları mümkün olmaz.

Hediyesiz yılbaşı partisi olur mu? Elbette hayır. Konuklar için hazırlanmış küçük hediyeler partide farklı bir atmosfer yaratacaktır. Bunun için çok para harcamanıza gerek yok. Çok küçük bir bütçe ile biraz zaman ayırarak hazırlayacağınız küçük sürprizler emin olun ki herkesi sevindirecektir. İşte size birkaç öneri…

Ev yapımı reçele kim hayır diyebilir: Artık evde reçel veya marmelat yapmak çok kolaylaştı. Tek satın almanız gereken, şeker ve istediğiniz cins meyve. Size önerimiz kilolarca tek bir çeşit meyveden yapılmış reçel veya marmelat yerine farklı meyvelerden değişik reçel veya marmelatlar hazırlamanız. Reçel kısa sürede bozulmayacağı için, hazırlamaya şimdiden bile başlayabilirsiniz. Asıl önemli nokta bunu nasıl sunacağınız. Bunun için etiketleri temizlenmiş konserve kavanozları, renkli grapon kağıtları ve uygun renklerde kurdeleler işinizi görecektir. Alacağınız renkli grapon kağıtlarını kapağı içine rahatça alacak şekilde kare biçiminde kesin. Reçel ya da marmelat dolu kavanozu ağzı kapalı bir biçimde graponla büzdürerek şık bir kurdeleyle bağlayın. Süs olarak birkaç defne yaprağı, adaçayı dalı, tarçın çubukları veya birkaç tane taze yeşil yaprakla da süsleyebilirsiniz.

Dumanı üzerinde nefis kurabiyeler: Eğer “kurabiye yapmakta benim üzerime yok” diyenlerdenseniz, size ünlü olmak için bir fırsat. Yok eğer elinizde bir tarifiniz yoksa size 5 çayını incelemenizi öneririz. Paketlemek için ise üzeri yazısız, doğal renkte küçük kağıt torbalara ve nalburlarda satılan doğal renkte bir top sicime ihtiyacınız olacak. Kağıt torbaları büyük kırtasiyelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Hazırladığınız kurabiyeleri soğuduktan sonra naylon poşetlere koyun, ağzını sıkıca bağlayın. Kurabiyeleri doğrudan kağıt torbalara yerleştirmeyin. Yağı kağıda çıkabileceği gibi, kurabiyeler tazeliğini yitirebilir. Torbanın ağızını renkli kurdeleler veya aldığınız sicimle bağlayın. Bağcıklara iliştirmek için ise küçük kozalak veya kurumuş birkaç düzgün dal parçacığını kullanabilirsiniz. Bunları iple bağlamak zor olabilir. O takdirde paketin üzerine süsleri yapıştırabilirsiniz.

Yeni tatlara açık olanlara: Sayısız zenginlikteki baharatlardan çok da sık kullanılmayan bir iki tanesini seçin. Küçük boy 3 adet kavanoza veya küçük kağıt poşetlere bunları ayrı ayrı doldurun. Reçel kavanozları için aldığınız ambalaj malzemelerini bunun için de kullanabilirsiniz. Elbette, paketlerin içine bunları nerelerde kullanabileceklerini anlatan bir not koymanız gerekecek.

zeytinyağlı zeytinZeytin sarhoş olmuş. Sorun bakalım konuklarınız arasında şarap ve sızma zeytinyağında pişirilmiş zeytin denemiş olan var mı? Kırmızı şarap ve zeytinyağında pişirilmiş zeytin; şarabın yanında atıştırmak için ideal bir çerezdir.

250 gram sert, etli siyah zeytin
1/3 bardak kırmızı şarap
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Bir tutam taze kekik veya kuru biberiye (tercihen)

Zeytinleri kalın dipli bir tavaya koyun, üzerini kapatacak kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Zeytinleri su kaynamaya başladıktan 1-2 dakika sonra ateşten alın. İyice süzün. Zeytinleri başka bir pişirme kabına alarak üzerine şarap, zeytinyağı, kekik veya biberiyeyi ekleyin. Yaklaşık 30 dakika pişirin. Zeytinleri sıkça karıştırmamaya özen gösterin. Süre sonunda zeytinleri sosu ile birlikte ateşten alıp, soğumaya bırakın. Servis tabağına koyduktan sonra acı pul biber ile tabağı süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız zeytin buzdolabında 3-4 hafta tazeliğini koruyacaktır.

Not: Yukarıdaki ölçü 6-8 kişilik servis içindir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler