Kategori | Genel

Sosyal Yaşam ve İş Hayatında Doğru Davranış Kuralları

Yemekte davranış kuralları:

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Her ne kadar bir yöneticiniz ya da müşterinizle iyi bir restoranda yemek yemek zevkli bir şey olsa da, bu süreç aynı zamanda sizin için bir test niteliği de taşıyabilir. Kolay değil, düşünsenize yemek yediğiniz süre boyunca yöneticiniz ya da müşteriniz konumundaki insanlar sizin çatal bıçağı tutuşunuzdan, size hizmet edenlere nasıl davrandığınıza, yabancılarla nasıl iletişim kurduğunuzdan, tabağınızdaki yemeği nasıl yediğinize kadar sizi izleme fırsatı bulurlar. Bu da az bir baskı değildir.

Bir de işler ters giderse, sadece utanmakla kalmaz, iyi bir iş fırsatını da kaçırabilirsiniz. Ancak bu durumu başarıyla atlatmak, birkaç basit kuralı izledikten sonra o kadar da zor değil.

İşte size böyle durumlarda işe yarayacak birkaç tavsiye:

 • Eğer bu sizin için çok önemli bir iş yemeği olacaksa, ve o restorana önceden hiç gitmediyseniz, mutlaka deneme için bir gidip ortama bir göz atın. Böyle bir yerde diğer müşterilerin ne şekilde giyinmiş olduğunu, ambiyansı, restoranın hangi köşesinin bir iş yemeği için daha uygun olacağını araştırın.
 • Restoran müdürüne kendinizi tanıtın ve firmanızın adını söyleyin. Bu, sizin o restoranla bir iş ilişkisi oluşturmak istediğinizle ilgili sinyal verecek ve daha sonra da orada iş yemekleri düzenlemek istediğinizi belli edecektir. Eğer mümkünse, şef garsonla da konuşup yemekten sonra faturayı şirket adına istediğinizi belirtin ve şirketinizin fatura kartını verin.
 • Yemeğe zamanında değil, zamanından önce gidin.
 • Eğer rezervasyon saatinden geç kaldıysanız hemen oturtulmak için ısrar etmeyin.
 • Misafirinizi barda ya da restoranın beklemek için ayrılmış bir resepsiyonu varsa bu alanda bekleyebilirsiniz.
 • Masanıza servis yapan garsona davet sahibinin siz olduğunu belirtecek şekilde ipuçları verin. Örneğin, misafirlerinize “Paltonuzu vestiyere verelim mi?” ya da “Ne içerdiniz?” gibi sorular yöneltmeniz garsonun sizin ev sahibi olduğunuzu anlamasına yetecektir. Böylelikle, yemek süresince garson bir çok şeyi size danışacaktır.
 • Oturma şeklini önceden belirlemenizde yarar vardır. Görgü kuralları ev sahibinin masanın en kötü yerinde oturması gerektiğini söyler. Örneğin, manzarayı gören sandalyeler mutlaka misafirlere ayrılmalıdır, ev sahibi Genel Müdür bile olsa manzara görmeyen bir sandalye varsa orada oturmalıdır.
 • Yemek siparişi verirken garsonun tavsiyelerini göz önünde bulundurun. Ancak unutmayın garsonun tavsiye edeceği spesiyaliteler genellikle mönüdeki diğer yemeklerden daha pahalıdır. Bütçenizin buna uygun olup olmadığını önceden kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 • Öncelikle misafirlerinizin yemeklerini ısmarlamalarını beklemelisiniz. Bu arada o restoranın özellikle iyi olduğu yemekleri tavsiye edebilirsiniz.
 • Unutmayın garsona ters ve onu paniklettirecek komutlar vermek onun sadece sizin istemediğiniz gibi davranmasına yol açacaktır.
 • Restoran müdürüne, şef garsona ve eğer yanınıza geliyorsa şefe yanınızda çalışan insanlarmışçasına iyi davranmalısınız. Kötü davranılan kişiler kötü iş çıkarırlar, unutmayın! Ayrıca garsona kötü davrandığınızı müşteriniz ya da yöneticiniz kulak misafiri olursa hakkınızda iyi şeyler düşünmeyebilir.
 • Yemek bedelinin en az yüzde onunu bahşiş olarak bırakmayı unutmayın. Yemek boyunca bazı şeyler yanlış gitmiş olabilir ancak restoran bir orkestra işidir ve bütün suç başından sonuna kadar sizi mutlu etmek için koşturan zavallı garsonda olmayabilir.
 • Herkes gelmeden yemek ısmarlamayın ya da bardakları kullanmayın. Peçeteniz bile masada durmalı. Tüm davetlilerin tertemiz ve kullanılmamış bir masaya gelmesi gerekmektedir.
 • Misafirinize tüm yemeklerde eşlik etmeniz gereklidir. Eğer misafiriniz iştah açıcılardan bir yemek ısmarladıysa sizin de ısmarlamanız gerekir. Eğer misafiriniz iştah açıcılardan yemek istememişse, ev sahibinin de reddetmesi gerekir. Aynı şey tatlı için de geçerlidir.
 • Herhangi bir iş ortamında olduğu gibi, yemek de durumun kimin kontrolünde olduğuyla ilgilidir. Etkin bir ev sahibi ortamı kontrol eder ve misafirlerin hoşnut kalmasını sağlar. Afiyet Olsun!
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler