Kategori | Spor

Squash: Yalnız Yapılabilecek Bir Spor

Malum; insan her dışarıya çıkmak, bir şeyler yapmak istediği zaman kendisine eşlik edecek bir arkadaş bulamıyor. Oysa insan spor yapmak istediğinde bile illa yanında biri olsun ister. Size koşmanın dışında tek başınıza yaparken sıkılmayacağınız, tek başınıza yaptığınız için deli muamelesi görmeyeceğiniz çok keyifli bir spor öneriyorum: Squash.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Temel olarak tenise benzeyen bu spor dört duvar arasında 4.5 m yüksekliğinde, 60 metrekarelik bir kapalı alanda oynanıyor. Tenis raketinden daha küçük raketlerle ve yine tenis topundan daha küçük, yumuşak bir topla oynanıyor. Tek başınıza oynayabilirsiniz dedim ama iki veya dört kişiyle de oynanabiliyor squash. Oyuncu veya oyuncular, duvara vuruş yapıyorlar ve geri dönen topun hızına yetişerek topu yerde iki kere sekmeden karşılamaya çalışıyorlar. Çift veya dört kişi oynandığında da temel mantık değişmiyor; bu kez birinin vurduğu topu diğeri karşılıyor. mdaj

squash

Squash bir İngiliz oyunu. Eskiden İngiltere’deki hapishanelerde gardiyanlar, dört duvar arasında kendi kendilerine geliştirdikleri bu oyunu oynarlarmış. Aynı şekilde fırsat buldukça mahkumlar da. Mahkumiyetlerini bitirip ülkelerine dönen Pakistanlılar bu sporu daha da ilerletip geliştirmişler ve squash sonraları popüler bir spor haline gelmiş.

Squash’ın özelliği oldukça sert ve hızlı bir spor olması. Top bir metre yükseklikten atıldığında, yerde ancak dört beş santim zıplayabiliyor. Dolayısıyla topun hızına yetişmek güç. Squash oynamak için çok hızlı düşünmek ve bir o kadar da hızlı hareket etmek gerekiyor. Ayrıca çok fazla da enerji sarfettiren bir spor. Yani stres atmak için de birebir.

Seyredenler için kolay gibi görünse de squash oldukça yorucu bir spor. Oynamadan önce doktor raporu almakta yarar var, çünkü oyun çok ani ve sert hareketleri gerektiriyor.

Squash, Türkiye’de daha çok iş adamları  çalışan kadınlar ve öğrenciler tarafından ilgi görüyor. Öteki kesimler tarafından fazla bilinmemesinin nedeni halka açık squash kortlarının pek olmaması. Bu sporu yapmak isteyenler, bazı kulüp veya otellerin bünyelerindeki kortlara gitmek veya üye olmak zorundalar. Tabii ki belli bir ücret karşılığında.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler