Kategori | Ansiklopedi

Titanik gemisi hakkında bilgi

Titanik (Titanic) gemisi yolcu gemisi olarak White Star Line şirketi tarafından yapıldı. 1912 yılında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Döneminin en iyi teknolojileri gemi yapımında kullanılmıştı ve gemiye çok güvenen yapım şirketi “batmaz gemi” diye tanıtımını yapmıştı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


31 Mart 1909 yılında Titanik’in yapımına başlanmış ve 26 ay boyunca yapımlar tüm hızıyla sürmüştü. 2 Nisan 1912 yılında geminin yapımı tamamlanmıştı.

Titanik gemisinin özellikleri

RMS Titanik

Titanik gemisinin uzunluğu 269 metre, genişliği 28.2 metre, ağırlığı 66 bin gros olmaktaydı. Toplam yolcu ve çalışan kapasitesi 3,547 olmaktaydı. Bunun dışında posta da taşıdığından dolayı RMS Titanic denilmekteydi (Royal Mail Steamer)

Titaniğin ana güvertesinde yüzme havuzu, spor salonu, Türk hamamı, hem birinci sınıf hem de ikinci sınıfta kütüphane, tenis kortu yer almaktaydı. Buhar jeneratörleri tarafından desteklenen elektrik altyapısı vardı, elektrik kabloları ayrıca elektrik lambalarını besliyordu. Gemide 16 ahşap filika ve buna ek olarak 4 adet daha taşınabilir filika bulunmaktaydı.Bu da gemi yolcularını taşıyabilecek kapasiteye sahipti.

Titanik gemisinde kaç yolcu vardı

10 Nisan 1912 tarihinde yolcular gemiye alınmaya başladı. Kaptan John Smith’in komutasında İngiltere Southampton’dan ayrılan Titanik New York’a gitmeden önce ilk olarak Avrupa kıtasındaki yolcuları almak için Fransız limanı Cherbourg’a, Manş denizi üzerinden geçecek, daha sonra da Birleşik Krallık Queenstown’a uğrayacaktı. Gemide toplam mürettebatla birlikte 2,228 yolcu olduğu belirtiliyor.

Titanik gemisi ne zaman battı? Titanik nerede battı?

R.M.S.  Titanic

14 Nisan 1912 gemideki saat 23:39’da Titanic, New Foundland’ın Grand Banks güneyi açıklarında seyir ederken ilk buz dağı görüldü. Kısa bir süre sonra sancak tarafından gemi buzdağına çarptı. Gemi personeli tarafından yapılan incelemede Titanik’in batacağı anlaşıldı.

Filikalar suya indirilmeye başlandı. Titanik yolcuları ve mürettebatı ile birlikte 2,228 kişi olmasına rağmen, toplam kapasitesi 1,178 olan 20 filika taşımaktaydı. Filikaların tüm yolculara yetmeyeceği çok açık olarak ortadaydı. kadınlar ve çocuklar ilk olarak filikalara alınıyordu, bu emir Kaptan Smith tarafından verilmişti. Yer kalırsa erkeklerde alınacaktı.

Titanic enkazı bir deniz bilimci olan Robert Ballard tarafından 1985 yani kazadan 73 sene sonra 3.657 metre derinlikte keşfedildi. Su altında bulunan en büyük enkaz olan Titanic enkazının bakteriler yüzünden bir süre sonra yok olacağı tahmin ediliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler