Kategori | Kişisel Takılmaca

Tüm Programlar İptal! Annem Geliyor

Yalnız yaşıyorsunuz, yuvadan uçalı seneler oldu. Ailenizi çok seviyorsunuz ama hayat sizi farklı yerlere savurdu. Ama aile mühim bir müessese, ihmale de gelmez. Aileyle kucaklaşmanın en iyi yanı ailenizi ziyaret etmek. Onların size gelmesiyse çoğu zaman küçük çapta facialara yol açar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Neden mi? Nedenler çok fazla aslında. Evlilik kurumuyla henüz tanışmamışsanız daha da zor. Çünkü aileniz sizin koca bir kız olduğunuzu çoğu zaman kabul etmemekle birlikte sizi “Evlenmeyi ne zaman düşünüyorsun?” sözleriyle sürekli taciz eder. Siz bu sorudan sıkıldığınız için hep geçiştirirsiniz ve anneniz en sonunda kaçamak cevaplarınızı tatmin edici bulmayıp size hırlar; alın size küçük bir tartışmayla başlayan bir aile kavgası.

anne kiz

Böyle de olmayabilir tabii. Anneniz evinize geldiğinde sürekli sizin eskiden ne kadar pasaklı olduğunuzdan ve şu andaki düzenin onun için hiçbir şey ifade etmediğinden bahseder. Çok kırılırsınız, çünkü o geleceği için haftalar öncesi teyakkuza geçip evi temizlemiş ve insanüstü bir çaba sarfetmişsinizdir. Ama kıymeti bilinmez ki.

Ev tertemiz, buzdolabı her zamankinin aksine ağzına kadar dolu. Kendinizi aştınız, günlerce yemek kitabı okudunuz, süper aşçı oldunuz; ama yaptıklarınızın anneniz gözünde yine kıymeti yok. Çünkü sizi en iyi o tanıyor.

Oysa siz arkadaşlarınızla gelecek haftalar için mükemmel programlar hazırlayıp, her gece barda gönlüm hovarda şarkısıyla coşup eğlenmeyi bir kenara bırakarak annenizle İstanbul’un tarihi güzelliklerini kucaklamayı göze almışsınızdır.

Hemen herkeste aynı şey oluyor, buna eminim, anneler gelir gelmez evi temizlemeye başlıyor. Akşam eve geldiğinizde bir anda evin değişmiş olduğunu fark ediyorsunuz  Mutfak, salon, yatak odası, her yer ve her şeyin yeri değişiyor. Anneniz gidince yine evi elden geçirip her şeyi eski heline getirmek için uğraşacağınız için sinirleniyorsunuz.

Aslında bunların hepsiyle başa çıkma yolları var. İşte size annenizle kavgasız birkaç hafta için küçük öneriler: Dikkate alın lütfen çünkü hepsi tecrübeyle sabitler!

  • Anneniz sizi sürekli erkek arkadaşınızı kastederek “ne zaman evleneceksiniz” diye taciz ediyorsa suçu erkek arkadaşınızın üzerine atın, işlerinin yoğunluğundan bahsedin. O zaman size değil ona sinirlenecektir ve bu sizi biraz rahatlatır. (Tabii erkek arkadaşınız bunlar konuşulurken orada olmasın)
  • Anneniz sizin çok pasaklı olduğunuzu söyleyip duruyorsa ondan size bir temizlikçi kadın bulmasını rica edin. Sorup soruştursun, bulamayınca size hak verecektir. Malum günümüzde iyi bir yardımcı bulmak çok zor.
  • Annenizi ziyareti boyunca hoş tutmanız gerektiğinden onun en sevdiği yemekleri hazırlayın. O da size böyle yapmıyor muydu? Onun için hazırlandığınızı bilmek annenizi mutlu eder.
  • Uzun süre sizde kalacaksa siz işe gittiğinizde mutlaka canı sıkılacak ve canı sıkıldığı için evinizi temizlemeye kalkacak. Siz iyisi mi annenize bir arkadaş bulun. Bu bir arkadaşınızın annesi de olabilir. Böylece birlikte gezip tozacaklarından muhtemel tehlikeleri ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Bir akşam arkadaşlarınızı eve toplayın anneniz onlara yemek yapsın. Sizinle olduğundan daha çok eğleneceğini siz de biliyorsunuz.
  • Anneniz gelmeden önce muhakkak evde fazlalık olduğunu düşündüğünüz eşyaları atın. (Sakın saklamayın anneniz bulunca daha feci olur) Bunlara erkek arkadaşlarınızın giysileri de dahil.
  • Erkek arkadaşınızın giysileri deyince bu aslında çok hassas bir mesele. Anneniz bir erkek arkadaşınız olduğunu biliyor ve size söylemese bile çoğu zaman birlikte yaşadığınızı da tahmin ediyor. Anneniz gelmeden önce size tavsiye, erkek arkadaşınızın eşyalarını bir süreliğine evden uzaklaştırın ya da annenizin bulamayacağına emin olduğunuz bir yere koyun. Ama bu çok dikkat isteyen bir konu; diş fırçasından pijamasına kadar birçok şeyi düşünmeniz lazım. Aslında bu girişim çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır, siz bir anda annenizi erkek arkadaşınızın gömleklerini ütülerken bulursunuz. Kızarırsınız ama anneniz tüm pişkinliğiyle “galiba erkek arkadaşının çamaşır makinesi bozuldu, baksana kirli sepetinde eşyalarını gördüm ve yıkadım” diyerek size dayanılmaz karın ağrıları yaşatır.
  • Annenizin ziyaretine aslında iyi tarafından da bakabilirsiniz. Şimdiye kadar iş yüzünden bir türlü vakit bulup da yapamadığınız işlerinizi anneniz sizin yerinize halledebilir. Bir türlü yaptıramadığınız tesisat işleri, uzun zaman alan temizlik işleri gibi önemli işleri yapmasını da kendisinden rica edebilirsiniz.

Kaynak: www.beyazdefter.com

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler