Kategori | Spor

Türkiye’de Rafting!

Antalya yakınlarındaki Köprülü’nün vahşi sularında bir macera!

-- Sponsorlu Bağlantılar --


rafting

Akıntılar, kayalar ve sıçrayan köpükler arasında bir macera. Birçok Rafting tutkunu Arizona’daki Colorado River’da vahşi sularla boğuşmanın hayallerini kuruyor. Tabii bu tür arzular sadece Rafting imkanlarının bulunduğu Kuzey Amerika Bölgesi’nde bulunmuyor. Bu büyük kanyonun verdiği hisler, başka bir belde olan Türkiye’de Antalya’ya iki saat uzaklıktaki Köprülü Nehri’nde de yaşanabiliyor. Dağlık olan bu bölge çeşitli zorluk dereceleri sunarak, rafting meraklıları için harika bir zemin oluşturuyor.

Köprülü mavi turkuaz rengindeki sularıyla yedi metre derinliğe sahip bir Nehir. Akıntı “Stairway to heaven”, “Roulette”, “Rock’n Roll” veya “Devil Hole” gibi ismler alıyor. Mesafe yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda ve rafting gruplarının botları  için ideal bir yer olarak sayılıyor.

Her ne olursa olsun bu fırsatı kaçırmak istemeyen bölge turistleri yine de çok dikkatli olmalılar. Maalesef “No way out” denilen ve çok dar olan bir kanyondan geçmekte olan üç Fransız  hayatlarından oldular. Köprülü’de  “Air Raft” imkanı sunan Outdoor adındaki kuruluşun işletmecisi Ali Fuat, tüm uyarılara rağmen bu üç Fransızın tek başlarına ayrı ayrı bordlarla çıkarak, hayatlarını tehlikeye attıklarını söylüyor.

Köprülü’de rafting yapma imkanı sunan birçok organizasyon bulunuyor. Ayrıca bunlardan hepsi güvenlik ve tertibata yeterince önem vermiyor. Raftinge başlamadan önce botun ve tertibatın iyice kontrol edilmesi gerekiyor. Ekibe katılan herkesin su geçirmez takım giyinmesi, yüzme yeleği ve bir kaska sahip olması da şart. Bunun dışında bordun üzerinde durmak için uyulması gereken bir takım kurallar da bulunuyor. Diğerleri ayrılan kişiyi bota çekene kadar yüzü koyun uzanmak, bacakları kapamak ve borda paralel bir şekilde akıntı yönünde haraket etmek gerekiyor.

Rafting sırasında lastik botlar kullanılıyor ve zorluk dercesine göre altı derece bulunuyor. Bu derceler akıntının hızına, dalgaların tehlikesine ve suyun sahip olduğu engellere göre sınıflandırılıyor. Rafting bir takım sporu. Ekibe sayısı on ikiye kadar varan kişi katılabiliyor ve aralarında botu kumanda eden bir lider de bulunuyor. “Çek”, bütün gücüyle asılmak anlamına gelirken, “bağlan” botun zemine yapışması için sıkıca ayaklarla bota bağlanmak anlamını taşıyor. “Sol kürek” komutu ise, botun sol tarafının geriye sağ tarafının ise, ileriye doğru çekilmesi anlamına geliyor. Tüm bu manevralar sadece birkaç saniye sürüyor.

Raftinge katılanlar oldukça mutlu. Aralarında birbirlerine el çakarak bota biniyorlar. Birazdan ortak yaşayacakları macera başlayacak. Hap birlikte bota yapışacak ve su ile boğuşacaklar. Bord üzerine gitmemek için dengeyi botun ortasında toplamaya çalışacaklar. Otomatik olarak bota sarılacak, doğanın gücüne karşı koymaya çalışacak ve suyun haraketleriyle mücadele edecekler. Rafting aslında göründüğünden daha yumuşak bir spor. Kimse botta vahşice haraket etmiyor, herşey kontrol altında tutulmaya çalışıyor.

Yol oyunca her zaman durmak için imkanlar bulunuyor, burada yüzülebilir, karaya çıkıp ızgara yapılabilir veya çevredeki restoranlara gidilebilir. Böylesine bir maceradan sonra asma yaprağında ızgara yapılmış alabalık hiç de fena olmaz. Köprülü, şehrin patırdısından uzak, ağaçlar ve tamamen doğa ile içiçe bir zaman geçirebileceğiniz muhteşem bir ortam sunuyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler