Kategori | Sağlık

Uçuk

Hafif kabarık bir taban üzerinde berrak sıvıyla dolu bir ya da birden küçük vezikül ile karakterize bir deri enfeksiyonudur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Genelde tip I sıklıkla cinsel organlarda görülen herpes ve (stomatit denilen) diş eti tipi enfeksiyona neden olur.  Tip II ise genellikle cinsel organlarda herpese sebep olur ve lezyonlarla (yaralarla) doğrudan temas veya cinsel temas sonucunda geçer. İlk HSV ( Herpes Simplex enfeksiyonu) enfeksiyonun ne zaman geçirildiği genellikle bilinmez. İlk döküntüden sonra HSV sinir köklerinde uykuda kalır. Güneş ışığına maruz kalma, ateşli hastalıklar, fiziksel ya da duygusal stress ya da bağışıklığın baskılanması sonucunda yinelenen herpetik döküntüler meydana gelebilir. Tetikleyici uyaran genellikle bilinmez. Yineleyen hastalık genellikle ilk hastalıktan daha hafiftir.

BELİRTİLER:   uçuk

Lezyonlar (yaralar) deri ya da mukozada herhangi bir yerde belirebilirse de en çok ağız çevresinde, dudaklarda, konjunktiva (göz kapağı içi) ve korneada (gözün dıştaki saydam tabakası) ve cinsel organlarda görülür. Rahatsızlık veren bir karıncalanma ya da kaşıntılı bir kuluçka döneminden sonra kızarık bir taban üzerinde küçük sert su dolu kabarcıklar belirir. Tek tek kümelerin boyu 0.5 ile 1.5 cm arasında olabilirse de gruplar birleşebilir. Burun, kulaklar ya da parmaklardaki deri lezyonları özellikle ağrılı olabilir. Su kabarcıkları birkaç gün kaldıktan sonra kurumaya başlar, ince sarımsı bir kabuk oluşur. Genellikle başladıktan 8-12 gün sonra iyileşme başlar. Herpes yaraları teker teker tümüyle iyileşebilirse de aynı bölgede yineleyen yaralar deride incelme ve yara izi oluşumuna neden olabilir.

TANI:

Virüs kültürü, serokonversiyon ve serumda uygun serotipe karşı oluşan antikorlarda ilerleyici artış ve biyopsi (parça alınması) bulgularıyla tanı konur.   HSV ender olarak yineleyen ve genellikle bir sinirin ciltte sinirlendirdiği alan boyunca dağılan daha büyük yara grupları ve daha şiddetli ağrıyla ortaya çıkan Herpes Zosterden (zona) ayırt edilmelidir. Ayırıcı tanıda varisella (suçiçeği), başka nedenlere bağlı cinsel bölgede oluşan ülserler ya da gingivostomatit (dişeti iltahabı) ve özellikle herpetiform dermatit (herpes benzeri deri iltihabı) ve ilaç döküntüleri gibi su toplayan deri hastalıkları vardır.

TEDAVİ:

Sistemik hastalık ve ilk hastalığın tedavisinde virüslerin çoğakmasını durduran ve kapsüllerini parçalayan cinste bazı ilaçlar kullanılır. İkincil hastalıkta (deri hastalığında) ise bu ilaçların krem formları ve bazı antibiyotikli krem ve pomadlar kullanılmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler