Kategori | Dizi Haberleri

Unutulmaz 90’lar dizileri

Eskiden, yani teknolojiye değil ailemize, akrabalarımıza, çevremize bağlı; küçük küçük ekranlara( telefon, tablet, pc) değil tek bir ekrana bağımlı olduğumuz günlerde bizi yansıtan televizyon dizilerimiz vardı. Komşuluk ilişkilerimizi, yardımlaşmayı zaten biliyorduk da dizilerde de izlemesi bir başka eğlenceliydi. Ailece oturup bizimkilere benzeyen hikâyeleri keyifle izler haftaya olacakları tahmin etsek de beklemesi naif bir heyecandı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Unutulmaz 90’lar dizileri

Günümüzdeki ağa, polisiye, cinayet, şiddet, gençlik dizileri yerine kurgusu aksiyon barındırmasa da samimi ilişkilerin konu alındığı mahalle dizilerini tercih ediyorduk. Şuan bile karakterlerin zihnimizde, repliklerin kulağımızda canlandığı dizilerin oyuncuları sanki kendi mahallemizden biri kendi komşumuz gibi gelirdi. Dizinin izleyicisini içine çekmesi samimiyetin bir göstergesi olsa gerek. Gelin şimdi bahsettiğimiz bu dizileri birlikte hatırlayalım:

BİZİMKİLER: 1989 ile 2002 yılları arasında kesintisiz olarak 13 yıl yayınlanan dizi TRT, Star, Show Tv ve ATV’de ekranlarında Türk televizyon tarihinin en uzun süren dizisi unvanını almıştır. Bir apartmanda oturan 7 farklı aileyi ve Şükrü Bey’in akrabalık ilişkisini, iş çevresini konu alıyordu. Ailelerin gündelik yaşamlarındaki olayları; birbirleriyle ilişkilerini, gerilimli, komik, sıradan olayları işliyordu.

Şükrü Bey’in oğlu Ali’nin gözümüzün önünde büyümesi, yönetici Sabri Bey’in “şimdi tutuyorum zabtı” , kapıcı Cafer’in “Buyruuunn!” , ayyaş baykuş Cemil’in “Koş Sevim koşş… Benim adım Cemil ” ,  Horozcu Katil Yavuz’un “Kaldır şu pislikleri koçum… Vatandaşa cart curt yok” , Dunkof Halis’in “Öyyle yumuşak yumuşak… Ne tatlı pembe pembe” … replikleri karakterlerin ses tonuyla bile hala kulağımızda.

Pazar akşamlarımızın vazgeçilmezi haline gelen dizi şimdi anılarda tatlı bir hatıra olarak yerini koruyor.

MAHALLENİN MUHTARLARI: Senaryosunu Kandemir Konduk’un yazdığı dizi 1992-2002 yılları arasında Kanal 6, ATV, Kanal D ve Star Tv’de 337 bölüm yayınlandı. Dizinin bir kısmında(1997’ye kadar) Temel’in muhtarın kızı Fadime’ye aşkı işlenirken diğer kısmında(1997-2002 arasında) Temel Şirin aşkı içimizi ısıttı. Dizi orta halli insanların yaşadığı mahalledeki olayları anlatıyordu.

Kıvırcık Temel, Fadime, Şirin, Müzevir Müzeyyen, Şoför Ali, İğneci Handan, Behiye, Seher, elinde araba direksiyonuyla dolaşan Akıllı deli ve diğer mahalle sakinleri artık kendi komşularımız gibiydi. Temel’in maymunu Çaydanlık ve her bölüme özel yazılan şarkı sözleri…

SÜPER BABA:  Türk televizyon tarihinin kült denilebilecek dizilerinden biri olan Süper baba 1993-1997 yıllarında dizi izleyicisini her hafta ekran başına oturtmayı başarmıştır. Boşanmış olan üç çocuk babası Fiko’nun çocuklarıyla ve çevresiyle olan ilişkilerini anlatan dizi o yıllarda mahalle kültürünü en iyi anlatan yapımlardan biriydi.

Yayınlandığı dönemde büyük bir ilgiyle karşılanan dizide Fiko’nun büyük kızı Zeynep’in  özgürlük arayışları, oğlu Alim’in aşkı ve küçük kızı, babalarının onlarla verdiği sınav; en önemlisi çocukların gözümüzün önünde büyümeleri dizinin neden yıllarca izlendiğini açıklamaya yetiyor. Çengelköy esnafı, sohbetleri, dertleri… aklımıza geldikçe bize “dizi şimdi olsa yine izlerim” dedirtiyor.

Günümüz dizileri tabiri caizse reyting rekorları kırsa da geçmiş dönem dizilerinin sıcaklığını bizlere veremiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler