Kategori | Sağlık

Uyku apnesi olanlar dikkat

Mayo Clinic doktorlarının yaptığı araştırma, ‘tıkayıcı uyku apnesi’nin ani kalp durmasına bağlı ölüm riskini artırdığını ortaya koydu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kardiyolog Virend Somers’in verdiği bilgiye göre bir saatlik uyku sırasında nefes alması 20 defadan fazla duran ve oksijen alımı azalan bir hastada ani ölüm riski neredeyse 2 kat artıyor.

Tıkayıcı uyku apnesi uyku sırasındaki solunum duraksamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. “Uyku apnesi” uyku sırasında hava alımının en az 20 saniye süreyle normal değerin altına düşmesi şeklinde tanımlanıyor. Uykudaki solunum sonlandırmaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır, karbondioksit miktarı artar.

Virend Somers, “Bu sizin, eşinizin ya da kocanızı tıkayıcı uyku apnesi varsa endişe etmesi gereken bir şey değil ancak alınması gereken önlemler için bir uyarıdır.” dedi.

Uyku apnesinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Kardiyolog, “kilo verme, yatış şeklini değiştirme, çeneye takılan aletler” gibi yöntemlere işaret etti.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre sadece Amerika’da 12 milyondan fazla yetişkin tıkayıcı uyku apnesi hastası.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler