Kategori | Sağlık

Uykusuzluğu Gıdalarla Yenin

Uykusuzluk çok kişinin ortak sorunu. Gece boyunca sık sık uyanma türündeki bölünmüş uyku sorununu da buna katarsak erişkinlerin yüzde 40 kadarı uykusuzluk yaşıyor. 60 yaşın üstüne çıkıldığında bu oran yüzde 80’lere ulaşıyor. Bu kadar yaygın bir sorunla, yaşam ve beslenme biçiminde değişiklikler ile baş etmek mümkün olabiliyor. Yapılan araştırmalar tiamin, magnezyum ve triptofandan zengin beslenme ile uykusuzluğa kısmen de olsa çare bulunabiliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Tiamin
Tiamin karbonhidratların enerjiye dönmesini sağladığı gibi sinirleri besleyici etkisi de vardır. Uykusuzluk sorunu olanların kanındaki tiamin düzeyleri düşük bulunmuştur. Ekmek, ayçiceği tohumu, fındık, ceviz, yulaf, soya, pirinç, midye, ton balığı gibi yiyecekler tiaminden zengindir.

Magnezyum
Kas gevşetici etkisi bilinen magnezyum, eksikliği halinde uykusuzluğa da neden oluyor..Magnezyum kaynakları arasında ıspanak, badem, kabak çekirdeği, buğday kepeği, arpa, çikolata ve avakado gibi yiyecekler bulunuyor.

Triptofan
Süt, yoğurt, tavuk eti, yer fıstığı gibi triptofandan zengin gıdalar, özellikle ekmek, makarna, pilav gibi karbohidrattan zengin gıdalarla bir arada yenildiğinde, triptofanın kana karışma oranı daha yüksek olacağı için kısa zamanda uyku verecektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler