Kategori | Ansiklopedi, Sağlık

Vejetaryenlik hakkında bilgiler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vejetaryenlerin sayısı giderek artıyor… Bitkisel besinlere dayalı olan bu beslenme tarzıyla ilgili doğruları ve yanlışları bilmeden kararınızı vermeyin…

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Sağlıklı beslenmek ve kilo sorununuza çözüm bulmak istiyorsunuz… Üstelik sebze, meyve ve tahıllarla da aranız iyi… Bu durum da vejetaryen olmak size son derece uygun gözüküyor. Ancak sağlığınızı etkileyecek olan bu kararı vermeden önce vejetaryenlik ile ilgili öğrenmeniz gerekenler var.

Vejetaryenlik nedir?
Vejetaryenlik bitkisel besinlerle beslenmek, et süt yumurta gibi hayvansal gıdalardan sağlanan besinleri diyetten çıkarmak anlamına gelir.

Kaç tip vejetaryen vardır?
Vejetaryenler 5 gruba ayrılır.
Veganlar: Tümhayvansal gıdaları diyetten çıkarırlar, et süt yumurta yoktur. Sadece bitkisel besinlerle beslenirler. Sebze, meyve, tahıllar, kurubaklagiller başlıca yiyecekleridir.
Lacto vejateryenler: Bitkisel besinlerin yanı sıra süt ve süt ürünleri de diyette yer alır. Süt, yoğurt peynir vs.
Ovovejetaryenler: Bitkisel besinlerin yanında yumurta da yerler.
Lacto ovovejetaryenler: Bitkisel besinlerle birlikte, süt ve yumurta da yerler.
Yarı vejetaryenler: Sadece kırmızı et yemezler. Bunun dışında tavuk ve balık yerler.

Kimler vejetaryen olamaz?
Hamileler ve büyüme çağındaki çocukların vejetaryen olması doğru değildir. Et, tavuk ve balık yemeyen bu kişilerde zamanla demir eksikliği, kansızlık görülür. Ayrıca vegan olanlarda B12 vitamini eksikliğine de rastlanır. Çocukların büyüme ve gelişmesi için çok gerekli olan bu vitamin sadece et ve et ürünlerinde bulunur. Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınlarda bu besinlerden yemezlerse doğacak bebekte gelişim geriliği, kansızlıkla ilgili hastalıklara rastlanma olasılığı yüksektir.

Vitamin ve protein eksikliği hangi besinlerle giderilir?
Vejetaryenler et ve et ürünlerinden alamadıkları bazı maddeleri diğer ürün gruplarından alabilirler. Vejetaryen beslenmede kurubaklagiller, tahıllar ağırlıklıdır. Ayrıca C vitamini kaynakları olan besinlere önem verilmelidir. Kuru baklagiller tahıllarla beraber alınmalıdır. Kuru fasulye yanında pilav gibi… Ayrıca yemeklerin pişirilme şekli de önemlidir. C vitamini kayıpları önlenmeli, yemeklerin suyu atılmamalıdır. Son yıllarda soya eti de et yerine tüketilmeye başlanmıştır. Soya ürünlerinde de B12 vitamini bulunduğundan vejetaryenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Kalp ve tansiyon hastalarına etkisi nedir?
Yapılan araştırmalar vejetaryen beslenmenin tansiyon ve kalp hastaları açısından yararlı olduğunu göstermiştir. Sebze ve meyveye dayalı bir beslenme olduğundan özellikle kalp hastaları için olumlu olduğu söylenebilir.

Yararları nelerdir?
· Sebze meyve tüketimi fazladır. Dolayısıyla vücuda bol bol C vitamini alınır.
· Posa yönünden zengin bir beslenme tarzı olduğundan diyabete karşı koruyucudur.
· Kırmızı et yenmediğinden ve doymuş yağlar kullanılmadığından kalp hastalıkları rsiki azalır. Ayrıca doğal bir beslenme tarzı olduğundan kansere karşı da koruyucu olduğu söylenebilir.

Vejetaryen diyetler gerçekten kilo verdirir mi?
Düşük kalorili olması, posalı gıdaların tüketilmesi ve doygunluk sağlaması vejetaryen diyetlerin başarısını sağlamıştır. Ancak hem diyet sırasında hem de vejetaryen beslenmede kansızlık ihtimalini düşünmek gerekir. Limon, portakal, turunçgiller, biber, karnabahar bol bol tüketilmeli, yemeklerle birlikte çay ve kahve içilmemelidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler