Kategori | Sağlık

Vitiligo nedir

lentigo

Vitiligo bir çeşit deri diskromisi olup, melânositler tarafından melanin sentezinin bozulması sonucu deride depigmentasyon bölgelerinin oluşması ile karakterize edilen bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 0,5-4’ü bu hastalıktan muzdariptir. Her yaşta gelişebilecek bir rahatsızlık olsa da % 70 durumlarda 20 yaşa kadar meydana çıkıyor. Ciltte beyaz lekeler oluşur, yani bu alanlarda melanin isimli pigment olmuyor. Bu tür duruma depigmentasyon denir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Bu hastalık dünyanın tüm ülkelerinde yaygındır. Son yıllarda hem büyük nüfus, hem de çocuklar arasında vitiligo hastalarının sayısı artıyor.

Vitiligo’nun hayata ve sağlığa tehlike arz etmediği kabuledilir. Fakat bu tam olarak böyle değildir. Hayati tehlike yoktur, fakat sağlığa olan zararı gözle görülür. Çünkü vitiligo sadece sevimsiz kozmetik sorun değildir, ayrıca organizmada meydana gelen ciddi değişikliklerin belirtisidir.

Vitiligo’nun nedeni ve gelişim mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Gelişmesinde kalkan ve böbrek üstü bezlerinin, hipofizin, vejetatif sinir sisteminin ve s. disfunksiyasının rol oynadığı bir çokları tarafından kabul edilir. Bazı uzmanlara göre nedeni tirozinaz enziminin bloke edilmesidir. Hastalığın oluşmasında genetik eğilim, psikolojik travmalar ve otoimmun süreçlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

 

Vitiligonun belirtileri

 

Hastalık genellikle kroniktir, hastaya manevi darbe vurur ve rahatsızlık yaratır. Hastalık, ciltte pembe veya beyazımsı lekelerin oluşumu ile başlar. Kademeli olarak lekeler büyür, farklı boyutlarda, net kenarlı, oval veya yuvarlak olur. Çoğalarak, lekeler birleşir ve geniş yuvalar oluşur. Bunlar tek tek veya çoklu olabilir, derinin istenilen alanına yerleşebilir, çoğunlukla da açık yerlerde: yüzde, boyunda, el ayakta, cinsel organların büyük kıvrımlar olan alanlarda ve deride bulunmaktadır. Lekler simetrik olarak bulunduğu gibi, bazen tek taraflı lekeler oluyor, nadiren lekeler sinir gövdelerinin geçtiği alanlarda oluşuyor. Lekelerin olduğu yerlerde tüyler renk kaybeder, solgun olur; bu yerlerde ter ve yağ salgılanması bozulur, vazomotor ve kas tüy refleksleri bozulur (rengini kaybetmiş cilt, soğuk ve diğer faktörlere tepki verme yetisini kaybeder).

Vitiligonun en ağır aşaması – tamamen zarar görmedir ve bu durumda tüm deri renk kaybeder.

Vitiligo hastalarının öznel duyguları olmuyor ve onları genellikle sadece kozmetik hasar rahatsız ediyor. Tek tek lekeler kendiliğinden yok olabilirler. Hasta uzun süre güneş altında dolaşmaktan uzak durmalıdır, çünkü kararmış deride beyaz lekeler daha çok görünüyor.

Doktorunuz ne yapabilir?

Vitiligo tanısı klinik bulgulara dayanarak konur ve çoğu durumda sıkıntılar yaratmaz, çünkü bu hastalığın kendine özgü belirtileri var. Vitiligonun oluşmasına neden olan faktörlerin çokluğu, bu hastalığın kompleksli tedavisinin gerektiğine neden oluyor. Vitiligo – dermatoloji açısından karmaşık sorundur, çünkü tam tedavi şeması yoktur, ancak son yıllarda terapi kaynaklı yaklaşımlar oluşmuştur. Cildin ultraviyole ışınlama duyarlılığını artıran ilaçlar kullanılır ve sonra ışın tedavisi yapılır.

Hastaların tam iyileşmesi, eşlik olunan hastalıkları tedavi etmeden mümkün değildir. Vitiligo – “iç hastalığın ciltteki belirtisidir”. Günümüzde bu hastalığın tedavisinin etkili yöntemlerinin arayışı devam ediyor.

Siz ne yapabilirsiniz?

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında dermatoloğa başvurmak gerekir. Fakat belirtilerle ilgili tüm dikkati sadece cilt sorunlarına vermek gerekmez, deriyle ilgisi olmayan diğer belirtileri de unutmamak gerekir. Çünkü daha önce de söylendiği gibi, vitiligonun nedeni tüm vücuttaki değişikliklerle ilgili olabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler