Kategori | Sağlık

Yanığa karşı neler iyi gelir ?

İki yaşın altındaki çocuklar yandıklarında veya haşlandıklarında, mutlaka bir doktor tedavisinden geçirilmelidirler. Yüzü, elleri veya popo bölgesinde yanıklar bulunan diğer yaştaki çocuklar için de u durum geçerlidir. Vücudun yüzde 30’unun yanmış olması da ihmale gelmemesi gerekir. Küçük çocuklar genelde, yanmaktan çok haşlanırlar. Doktora götürülen her üç çocuktan ikisi, ya kendini ocakta yakmış, ya da kaynar suyla dolu bir çaydanlığı üzerine dökmüştür. Banyodaki aşırı sıcak su yüzünden de, çocuklar kendilerini yakabilirler. Her türlü yanıkta ve haşlanmada yaraya hemen soğuk su tatbik edilmelidir. Soğuk su dokuların zarar görmesini engeller ve ilk acıları dindirir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


yanık

En iyisi şu şekilde hareket edin

1 – Küçük yaraları tazyikli suyun altına tutun. Eğer yaralar daha büyükse, çocuğunuzu küvetin içine sokun ve yanan yerler su tutun. Çocuğun üstündekileri çıkartmakla vakit kaybetmeyin.

2 – Çocuğun yanık bölgesine 5 – 10 dakika kadar su tuttuktan sonra, çocuğun üzerindeki giysileri çıkartın. Eğer yanan bölge hala acıyorsa, su tatbik etmeye devam edin. Eğer yanan bölgeye, giysisinin bir kısmı yapışmışsa, giysiyi çekmeye çalışmayan etrafını kesin. Yara iyice şişmeye başlamadan, çocuğun giysilerini üzerinden çıkartın.

3 – Yanan bölgelere kesinlikle ilaç ve benzeri şeyler sürmeyin. Yaranın iyileşmesini engellersiniz, hatta bir enfeksiyona bile yol açabilirsiniz. Yanan bölge üzerine temiz bir bez koyun.

4 – Çocuğun eli veya ayağı yanmışsa, çocuğu doktora veya hastaneye götürmeden önce, el veya ayağı plastik bir torbaya da sokabilirsiniz.

Yanma tehlikelerini önlemek için, çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler