Kategori | Sağlık

Yaşlılık lekeleri ve tedavisi

lentigo

İnsanların özellikle de hanımların en çok korktukları yaşlanmak ve onun izleri olan ciltteki lekelerdir. Tıpta lentigo adı verilen yaşlılık lekeleri genellikle 40-45 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Lentigo deri renginin bozulması hastalığıdır ve bazen 30 yaşta da kendini gösteriyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Lentigonun belirtileri derinin üst katmanında kahverengi lekelerin meydana gelmesidir. Bu lekelere ellerde ve yüz bölgesinde rastlanır.

Bu lekelerin oluşma sebepleri arasında ultraviyole ışınların etkisi birinci yerdedir. Güneş Işınlarından korunmak lekelerin önlemenin temel yollarından biridir. Alkollü içecekler ve tütün de bu lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Tütünün içerdiği bazı hasarlı maddeler derideki kahverengi pigmentlerin çoğalmasına neden oluyor.

Bu lekelerin ev koşullarında azalması için uygulanan bazı reçeteleri vardır

• Fasulye aracılığı ile tedavi: yaklaşık iki bardak klorsuz saf suyu tencerede kaynatın ve sonra içerisine altı yemek kaşığı fasulye ekleyin ve en az 20 dakika kaynatın. Kaynama süresince fasulye suyunun kırmızı renge dönüşmesi önemlidir. Sonra kırmızı renge dönüşen fasulye suyunu süzün ve pamukla lekelerin üzerine sürün. Tedavi haftada 3 kez olmak üzere 1 ay devam ettirilmelidir.

• Limonlu-sirke ile tedavi: Bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile bir çay kaşığı sirkeyi karıştırın ve beş dakika bekleyin sonra pamukla lekelerin üzerine sürün.

Not: Adı geçen maddeleri kullanırken onlara karşı alerjinizin olup olmadığını kesinleştirin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler