Kategori | Genel

Yatay Dünya Tarihi-1934

21 Haziran günü  Soyadı kanunun kabul edilmesinin 79. yıldönümü. Bu sayımızda yetmiş yıl önceye, 1934 yılına gidelim istiyoruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1934’te Türkiye’de büyük önder Atatürk hayattaydı ve 53 yaşındaydı. İktidarda 7. TC. ve Altıncı İnönü hükümeti üç yıldır görev yapıyordu. Soyadı kanununun yanı sıra kadınlara seçme ve seçilme hakkı da bu yıl tanındı. Ankara radyosu yayına başladı. 1934’te İsmet İnönü (50), Kenan Evren(17), Süleyman Demirel(10), Bülent Ecevit (9) yaşındaydı.

1934’te Yunanistan Cumhurbaşkanı Venizelos(70) Atatürk’ü Nobel barış ödülüne aday gösterdi. Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında yayılmacı Avrupa ülkelerine karşı dayanışma ve birine karşı herhangi bir saldırıda diğerlerinin de yardım edeceğine dair Balkan antlaşması yapıldı. Bu antlaşma altı yıl sonra Romanya’nın Almanya tarafından işgaliyle otomatikman fesh oldu.

1934’te, 1929 Dünya ekonomik bunalımın etkileri sürüyordu. İkinci Dünya savaşının başlamasına beş yıl vardı. Ama savaşın tohumları atılmaya başlamıştı.

ABD’de başkan, iki senedir görevde olan F.D.Roosevelt(52)’ti.

1934’te SSCB’de Stalin(55) dönemi sürüyordu. SSCB bu yıl içinde Milletler Cemiyetine kabul edilmeyi başardı. Böylece bu tarihe kadar kendisini tanımayan ABD de resmen tanımak zorunda kaldı.

Almanya’da Hitler(45) ve Nasyonal Sosyalist partisi başa geçeli bir yıl oluyordu.

1934’te Çin’de 3000 yıllık monarşinin yıkılarak, Milliyetçi Çin Cumhuriyeti ilan edileli yirmi iki sene oluyordu. İktidarda Guomindang partisi ve Çankayşek vardı. Milliyetçiler ile Komünistler arasındaki çatışma Komünist Mao Zedung ve taraftarlarını tarihe ‘Uzun Yürüyüş’ olarak geçen, Çin’in kuzeybatısına dek yürüdükleri bir çekilme hareketine mecbur bıraktı. Bu manevra Çin Komünistlerini tamamen yok olmaktan kurtardı, Mao’nun durumu güçlendirdi.

1934’te İspanya Cumhuriyet rejimi ile idare ediliyordu. Fakat sağ ve sol kutuplaşmalar ülke içinde yüksek bir gerginliğe sebep oluyordu. Bunun sonucunda yaşanacak iç savaşın patlak vermesine iki yıl vardı. Cumhuriyetçileri yenilgiye uğratarak iç savaştan zaferle çıkacak diktatörlüğünü kuracak General Franco o sırada (42) yaşındaydı.

1934’te İtalya’da monarşik yönetim sürüyordu, cumhuriyete geçişi sağlayacak halk oylamasının yapılmasına daha on iki yıl vardı. Fakat ülke yönetimindeki hakim güç, Kral Vittorio-Emanuele III’ün başbakan olarak atadığı Benito Mussolini’de ve onun getirdiği “faşizm” akımındaydı. Mussolini ülkede adeta bir diktatörlük kurmuş bulunuyordu.

1934’te Hindistan henüz bağımsızlığına kavuşamamış, Gandi önderliğinde mücadelesini yürütüyordu. Mahatma Gandi (65) yaşındaydı.

1934’te Einstein(55), bir yıl önce Nazilerin başa geçerek kendisini Alman vatandaşlığından çıkarması üzerine ABD vatandaşı olmuş, Princeton Yüksek Çalışmalar Enstitüsünde çalışmaya başlamıştı. Stephen Hawking henüz doğmamıştı. Kaptan Jacques Cousteau (24) yaşındaydı.

Nükleer fizik alanında ileri bir noktaya gelinmiş durumdaydı. Atomun bölünmesiyle ortaya çıkan yüksek enerji keşfedilmişti. Madam Marie Curie(67) öldü. Kızı İrene ve (kızının) kocası Frederic Joliet-Curie (kocası evlendikten sonra Curie soyadını da almak istedi) yine bu yıl bir yıl sonra Nobel almalarını sağlayacak gerçekleştirdikleri tarihi buluşa imza attılar. İlk suni radyoaktif elementi elde ederek, sadece Uranyum gibi ağır elementlerin değil, her elementin radyoaktif olabileceğini ortaya koydular.

1934’te günümüz tüketim ürünlerinde büyük bir kullanım payı olan Naylon suni lifinin bulunmasına bir yıl vardı. Amerikalı kimyacı W.H.Carothers bu buluşu üzerinde çalışıyordu. Radarın babası bilinen Watson-Watt, hava saldırılarından endişe eden ingiliz hükümetinin desteğinde uzun mesafeli radar sistemini geliştirmeye çalışıyordu. Alman bilim adamı W.Von Braun(22) sıvı oksijen ve alkolle çalışan bir roket fırlatmayı başardı. Uzaya ilk giden insan olan sovyet kozmonot Yuri Gagarin’de bu yıl doğdu.

1934’te kuantum kuramının mimarı Max Planck (76), günümüz modern atom kuramının geliştiricisi Niels Bohr (49) yaşındaydı. Montaj hattı yöntemlerine getirdiği yeniliklerle otomobil üretiminde devrim yapmış olan Ford şirketinin kurucusu Henry Ford ise (71) yaşındaydı.

1934’te Memduh Şevket Esendal(51) Ayaşlı ve Kiracıları adlı romanın yayınladı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu(45) Tiran elçiliğine atandı. Thomas Mann(59), J.Joyce ve Virgini Woolf (52), Andre Maurois (49), Ernest Hemingway ve Borges(35), Nazım Hikmet ve John Steinbeck(32), G.Orwell(31), Pablo Neruda(30), Necip Fazıl Kısakürek(29), A.Camus(21), Aziz Nesin(19), Gabriel Garcia Marquez(6) yaşındaydı. Oğuz Atay doğdu. Kafka öleli on yıl oluyordu.

1934’te Frank Sinatra ve Edith Piaf (19) yaşındaydı. Sinatra’nın şarkıcılığa başlamasına beş yıl vardı. Piaf keşfedileli ise bir yıl oluyordu. Elvis Presley ve Luciano Pavarotti’nin doğmasına bir yıl vardı.

1934’te Katherine Hepburn(25), bir sene önce çevirdiği ‘Sabah Zaferi’ filmiyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Bu yıl çevrilen ‘Bir Gecede Ne Oldu?’ filmindeki rolüyle Clark Gable(33), bir yıl sonraki ödüllerde en iyi erkek oyuncu Oscar’ını aldı. 1934’te Chalie Chaplin(45), Humprey Bogart(35), İsveç asıllı sinema oyuncusu Greta Garbo ve Henry Fonda(29), İngrid Bergman ve ABD’li oyuncu-yönetmen Orson Welles(19), Ava Gardner(12), Richard Burton(9), Marilyn Monroe ve Marlon Brando(8), Elizabeth Taylor(2) yaşındaydı.

1934’te Donal Duck karakteri Amerikalı çizer Carl Barks tarafından yaratıldı. Ama Walt Disney’e geçmesi 1937 senesinde oldu. İlk hikayede Donald Duck ve Berber Koltuğu idi. Bu arada Walt Disney 32 yaşındaydı ve çizgi film stüdyosunu kuralı dokuz yıl, ünlü çizgi-karakteri Miki Fare doğalı ise altı yıl oluyordu.

1934’te ilki dört yıl önce Uruguay’da yapılarak başlayan Futbol Dünya Kupası’nın ikincisi İtalya’da yapıldı. Kupayı İtalya Milli Takımı kazandı.

1934’te Rus ressam Vasili Kandinsky (68), Paul Klee(55), İbrahim Çallı(52), Chagall(47), Dali(30) yaşındaydı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler