Kategori | Kitap

Zafer yahut hiç özet

2010 yılında yayınlanan Mustafa Kutlu’nun Zafer Yahut Hiç hikayesi farklı kapak tercihi ile dikkat çekiyor. Aslında kapakta yer alan kısa bir metin var ve bu metin bir üst kurmaca metni olarak kullanılarak zaferin yahut hiçin mukadder olduğu vurgulanıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Arka kapakta yer alan bu metin Abdülhak Hâmid’in Eşber adlı piyesinden alınmıştır. Eşber’de yer alan diyaloglardan birinde anlatılan hikaye şu şekildedir.

Zafer yahut hiç özet

Zafer yahut hiç: Mustafa Kutlu

Büyük İskender Pers hükümdarı Dara’yı (III. Darius) yenerek Ahameniş imparatorluğuna son verir. Dara’nın kızı Rokzan kaçıp Pencap hükümdarına sığınır. Büyük İskender tüm ülkeleri fethederek ilerlemektedir. Pencap’ın başında hükümdar Eşber vardır. İskender’e karşı koyacak gücü yoktur, ancak ülkesi için kahramanca direnir. Bu sırada Eşber’ın kız kardeşi Sumru İskender’e aşık olur. Ayrıca ikisi arasında git gel sırasında Rokzan da İskender’e aşıktır. Sumru İskender’i bu savaştan vazgeçiremez, ülkesi ile aşkı arasında kalınca Eşber’i bu savaştan vazgeçirmek ister. Fakat hükümdar onu hainlikle suçlayıp öldürür.

Bunu duyan Büyük İskender öfkelenir ve Pencap’a doğru harekete geçer. Rokzan onu durdurmaya çalışır, ancak İskender’in atının altında ezilip ölür. Sonunda tüm direnişine rağmen Pencap İskender tarafından ele geçirilir. Eşber esir düşer. Fakat İskender onun yiğitçe direnişini takdir eder ve onu öldürmekten vazgeçer. Eşber’e kılıcını geri verir. Bunun üzerine Pencap hükümdarı kılıcıyla kendini öldürür. Bunu gören İskender nedenini hocası Aristo’ya sorar. Bilge adamın verdiği cevap çok anlamlıdır “Zafer Yahut Hiç”

Bu cümleden esinlenerek Zafer Yahut Hiç eserini yazan ünlü edebiyatçı Mustafa Kutlu iç içe geçmiş insan hayatlarını kaleme alır. Hikayede yer alana tüm kahramanların öyküsü başkadır: Doktor Ferit, Öğretmen Oya, Hemşire Neriman, Tepeköy’ün Belediye Başkanı Samet, Komiser Bulut, ‘Samet Başkan’ın kızı Canan, Neriman’a âşık Optik Oğuz, Kahveci Hamdi, Kaçakçı Kolsuz Recep. Yazar hikayede Canan’ın Ferit’e, Ferit’in Oya’ya duyduğu aşkı başarılı bir şekilde anlatıyor.

Zafer Yahut Hiç “Gide gide şehir bitti” cümlesi ile başlıyor…

Mustafa Kutlu’nun Zafer Yahut Hiç hikayesinden esinlenilerek yapılan yeni dizi “Hatasız kul olmaz” kısa bir süre sonra ekranlarda izleyici ile buluşacak…

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler