Kategori | Yemek

Zeytinyağlı Yaprak Dolması Tarifi

sarma

Zeytinyağlı Yaprak Dolması İçin Malzemeler:
(6-8 kişilik)

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1 paket sarmalık yaprak
50 g kuş üzümü
2 adet soğan
1 bardak zeytinyağı
1 bardak pirinç
100 g çam fıstığı
1 çay kaşığı tarçın
Tuz
Karabiber
2 Çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz
1 adet limon

Hazırlanışı:

Sarma yaprakları sıcak suya konur. Kuş üzümü 20 dakika kadar ayrı bir kasede sıcak suda bekletilir. Soğanlar ayıklanır ve küçük küpler şeklinde kesilir veya mutfak robotundan geçirilir. Zeytinyağının yarısı bir tencerede kızdırılır ve soğanlar içine atılarak pempeleştirilir. Daha sonra pirinç, kuş üzümü, çam fıstığı, tarçın, tuz, biber ve maydanoz ilave edilerek karıştırılır ve kavrulur. Üzerine 1,5 bardak su eklenir. Kısık ateşte suyunu çekinceye kadar yaklaşık 35 dakika pişirilir. Tencere ocaktan alınarak, soğumaya bırakılır.

Başka bir tencerenin altına suyu sıkılan birkaç yaprak açılarak dizilir. Kalan yaprakların hepsi içlerine birer kaşık soğuyan malzemeden konarak, kenarları kapalı olacak şekilde sarılır. Sarılan yapraklar, yan yana tenceredeki açık yaprakların üzerine dizilir.

Limon yıkanır ve ince ince dilimlenerek yaprakların üzerine dizilir. Kalan zeytinyağı sarmaların üzerine dökülür ve üzerine 1,5 bardak su ve biraz da tuz ilave edilir. Küçük bir tabak ters çevrilerek, yaprakların pişerken açılmaması için, üzerlerine kapatılır. Tencerenin ağzı kapatılarak, sarmalar bu şekilde kısık ateşte 20 dakika kadar pişirilir. Daha sonra iyice soğumaya bırakılır ve meze olarak soğuk servis yapılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler